PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się podlaska wieś - poznajcie zwycięzców!

Akcja specjalna PSR 2020 - Czy znasz podlaską wieś?
Z okazji Powszechnego Spisu Rolnego 2020, który rozpoczął się 1 września i potrwa do 30 listopada 2020, razem z Urzędem Statystycznym w Białymstoku, zaprosiliśmy Was do udziału w konkursie fotograficznym - "PSR 2020 - Czy znasz podlaską wieś?". Z przesłanych przez Was ponad 1300 (!) fotografii obrazujących niezwykłe piękno podlaskiej wsi i gospodarstw rolnych komisja konkursowa wybrała 10 najpiękniejszych. Oto zwycięzcy!

PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Oto najpiękniejsze zdjęcia p...

Zorganizowany przez nas wspólnie z Urzędem Statystycznym w Białymstoku konkurs fotograficzny pt. "Czy znasz podlaską wieś" miał na celu, z jednej strony promocję Powszechnego Spisu Rolnego 2020, z drugiej zaś prezentację uroków podlaskiej wsi i rolnictwa. Powszechny Spis Rolny to niezwykle ważne przedsięwzięcie, dzięki któremu możemy poznać polskie rolnictwo w liczbach.

Dane zebrane w spisie rolnym służą m.in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich oraz realnie przekładają się na wielkość środków, które Polska otrzymuje na ich realizację. Należy podkreślić, że udział w spisie jest nie tylko obowiązkiem każdego użytkownika gospodarstwa rolnego, ale także sposobnością do wykazania się postawą obywatelską i dbałością o dobro społeczności lokalnej i kraju. Przekazując dane o swoich gospodarstwach, rolnicy mają wpływ na kształtowanie polityki rolnej na wszystkich szczeblach.

Jak spisać się w Powszechnym Spisie Rolnym 2020?

Najdogodniejszą metodą przekazania danych w PSR 2020 jest samospis internetowy. Polega on na samodzielnym wypełnieniu interaktywnego formularza, który jest dostępny od 1 września br. na stronie https://spisrolny.gov.pl/. Aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Na bieżąco sygnalizuje prawidłowość wprowadzanych danych. Pozwala na wypełnienie formularza w dogodnym miejscu i czasie, bez kontaktu z rachmistrzem spisowym.

Samospis powinien być zakończony w ciągu 14 dni od pierwszego zalogowania do aplikacji. W tym czasie użytkownik może logować się wielokrotnie, a stan danych jest za każdym razem zapamiętywany. Po upływie 14 dni, dane do logowania tracą ważność, a spis zostanie dokończony przez rachmistrza.

Po wejściu na stronę aplikacji należy zaznaczyć czy prowadzi się gospodarstwo indywidualne (osoba fizyczna), czy firmę lub organizację (osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej).
Jeśli prowadzi się gospodarstwo indywidualne można zalogować się na trzy sposoby:

 • poprzez wpisanie numeru PESEL i numeru gospodarstwa (numer gospodarstwa znajduje się w liście Prezesa GUS),
 • poprzez wpisanie numeru PESEL i numeru producenta ARiMR,
 • za pomocą Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej (np. Profil Zaufany oraz systemy informatyczne banków).

Jeśli użytkownik nie posiada danych do logowania, tj. numeru gospodarstwa rolnego istnieje możliwość uzyskania go na infolinii spisowej (numer telefonu: 22 279 99 99 wew. 1, a następnie opcja 2 „Pomoc i informacje o PSR 2020”).

Wzięcie udziału w spisie w drodze samospisu internetowego daje możliwość udziału w loterii spisowej. Do wygrania mamy atrakcyjne nagrody, a pierwsze losowanie już 20 października br., kolejne 3 i 23 listopada 2020 r. Osoby, które dokonają samospisu i wyrażą zainteresowanie udziałem w loterii, otrzymają na wskazany przez siebie adres e-mail unikalny kod. Należy go zarejestrować na stronie loterii https://loteria.spisrolny.gov.pl/ w trakcie trwania akcji (1.10.2020 - 22.11.2020).

W przypadku braku dostępu do Internetu, czy też innych okoliczności uniemożliwiających dopełnienie obowiązku spisowego w drodze samospisu możliwe jest dokonanie spisu poprzez Infolinię spisową. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99 wew. 1 i wybrać opcję 1 - „Spisz się przez telefon”.
Dodatkowo w gminach udostępnione są stanowiska komputerowe do przekazania danych w ramach samospisu internetowego. Pracownicy gmin zapewniają także pomoc w wypełnieniu formularza spisowego.

Z respondentami, którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktuje się rachmistrz spisowy w celu przeprowadzenia spisu w drodze wywiadu telefonicznego lub wywiadu bezpośredniego. Wówczas użytkownik gospodarstwa rolnego nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu rolnego.

Spis rolny potrwa do 30 listopada br. Zachęcamy do dopełnienia obowiązku spisowego już dziś.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom konkursu, a Rolników zachęcamy do jak najszybszego wykonania samospisu internetowego, bo Liczy się rolnictwo!

Na Wasze zdjęcia czekaliśmy w dwóch kategoriach tematycznych:

 • Natura - mogło to być np. zdjęcie urzekającego zachodu słońca, porannej mgły na polu, leśnych bezdroży, odlatującego klucza ptaków, strumyków, jezior. Wszystko zależało od Waszej wrażliwości i pomysłowości!
 • Gospodarstwo Rolne - do tej kategorii mogliście przesłać zdjęcie np. zwierząt gospodarskich pasących się na łące, wiejskich zabudowań, czy maszyn rolniczych. Im kreatywniej, im magiczniej, tym lepiej!

WIELKA GALERIA nadesłanych zdjęć!

PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się...

PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się...

PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się...

PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się...

PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się...

PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się...

Ważne terminy
 • Na zdjęcia konkursowe czekaliśmy do piątku, 9 października 2020 r.
 • Wyniki konkursu zostały ogłoszone w piątek, 16 października 2020 r.
Nagrody

Wszystkie nadesłane zdjęcia trafiły do WIELKIEJ GALERII, którą opublikowałyśmy w serwisach www.poranny.pl i www.wspolczesna.pl.

Komisja konkursowa w każdej kategorii wybrała pięciu autorów najpiękniejszych i najciekawszych fotografii. Otrzymują oni nagrody - zestawy upominków:

 • dysk przenośny o pojemności 1 TB,
 • ładowarka indukcyjna,
 • przenośny głośnik bezprzewodowy,
 • plecak na laptopa,
 • wodoodporna kurtka typu softshell,
 • duży, przezroczysty parasol,
 • koc piknikowy,
 • kubek termiczny,
 • bawełniana torba na zakupy, ortalionowa torba składana w brelok oraz breloczek z metrówką,
 • wyjątkowy t-shirt z podpisem Małgorzaty Borysewicz, uczestniczki programu "Rolnik Szuka Żony".

Nagrody ufundował:

Patron medialny konkursu:

__________

Informacji o konkursie udziela:
Paulina Stefańczuk
tel. 695308986
(pn-pt w godz. 9-15)
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PSR 2020 KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się podlaska wieś - poznajcie zwycięzców! - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna