Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychiatra blisko domu i bez czekania w kolejce? Mogą na to liczyć mieszkańcy Suwałk, Łomży, Hajnówki i Grajewa

luk
123 RF
W szpitalach w Łomży, Suwałkach, Grajewie i Hajnówce działają już jedne z pierwszych w Polsce pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego. Mają one pomagać chorym w ich najbliższym środowisku.

CZP to rewolucja w polskiej psychiatrii. Zgodnie z założeniem, placówki uczestniczące w programie, będą miały obowiązek udzielania pomocy wszystkim potrzebującym na swoim terenie. A pacjent wymagający pilnej interwencji będzie musiał ją otrzymać w ciągu maksymalnie 72 godz.

Czytaj też: Dentobus w Podlaskiem: Z pomocy dentysty skorzystało już ponad 400 dzieci. Sprawdź, gdzie dentobus przyjedzie w najbliższych dniach!
W woj. podlaskim od lipca działają cztery takie centra. Szpital wojewódzki w Łomży zapewnia opiekę pacjentom z Łomży i pow. łomżyńskiego, Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ w Suwałkach obejmuje zasięgiem działania Suwałki i pow. suwalski, Szpital Ogólny w Grajewie – pacjentów z pow. grajewskiego, a SP ZOZ w Hajnówce – z pow. hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego.

– Pacjent w kryzysie psychicznym nie musi sam szukać poradni, w której jest wolna wizyta u specjalisty, tylko powinien zgłosić się do centrum zdrowia psychicznego i tam otrzyma pomoc – mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. – Osoba zgłaszająca się do CZP trafia nie do rejestracji, a do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, w którym profesjonalista – psycholog, pielęgniarka psychiatryczna czy terapeuta środowiskowy – dokona oceny i ustali wstępny plan pomocy.

Pilotaż będzie realizowany do połowy 2021 r. Ma umożliwić przetestowanie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej w polskich warunkach społecznych i ekonomicznych. M.in. w domach pacjentom będą pomagać tzw. asystenci zdrowienia.

– CZP to nadzieja na systemowe zmiany w psychiatrii i przejście z modelu izolacyjnego na leczenie środowiskowe – dodaje Tomaszczuk. – Taki model opieki jest najbardziej dostosowany do potrzeb osób z zaburzeniami. Dzięki temu chorzy żyją w swoim środowisku, a jednocześnie mogą liczyć na wsparcie oraz opiekę medyczną.

Białystok. Miasto wsparło Szpital Wojewódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna