Radni do premiera: Każesz robić, to zapłać!

Krzysztof Jankowski [email protected]
Udostępnij:
Biednym podlaskim samorządom coraz trudniej sprostać zadaniom nakładanym na nie przez rząd.

Radni w Narwi postanowili zaalarmować premiera Donalda Tuska i wystosowali do niego apel. Jak mówią, liczba ich obowiązków rośnie, ale nie idą za tym pieniądze.
Czarę goryczy przelała nowa ustawa "o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej", która weszła w życie od pierwszego stycznia. Ona również nakłada na samorządy nowe zadania, na które gminy muszą wygospodarować kolejne dziesiątki tysięcy złotych.

Kolejne obowiązki
- Nowe wydatki biorą się stąd, że na mocy ustawy będziemy musieli m.in. zatrudniać tzw. "asystentów rodziny" - mówi Ewa Urbanowicz, przewodnicząca Rady Gminy w Narwi. - Ale w naszej ocenie zadania wspierania rodzin dysfunkcyjnych dobrze wykonują już istniejące w każdej gminie ośrodki pomocy społecznej.

Radni w apelu napisali m.in.: "Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która weszła w życie 1 stycznia, wprowadziła liczne, nowe zadania własne dla gminy (...). Żaden z przepisów nie wskazuje źródeł finansowania, natomiast brak możliwości w tym miejscu zastosowania domniemania, iż gmina ma obowiązek sfinansowania zadania własnego w całości ze środków własnych."

Radni podkreślają też, że nowa ustawa "powodować będzie znaczne obciążenie finansowe dla budżetu gminy (...). Łamie to konstytucyjną zasadę, iż w przypadku zmiany zadań i kompetencji, w ślad za tymi zmianami następują również konstytucyjnie zagwarantowane zmiany w podziale dochodów publicznych."
- To problem, który dotyczy wszystkich samorządów - mówi przewodnicząca rady gminy Ewa Urbanowicz. - W tej sytuacji zastanawiamy się, po co istnieją gminy? Czy my mamy tylko administrować, czy naprawdę inwestować i budować lokalne społeczności?

Czekamy na odpowiedź
Radni uchwalony przez siebie apel rozesłali do sąsiednich gmin.
- Ten apel do nas dotarł. Popieramy jego treść, bo zawarte w nim wątpliwości są zasadne - mówi Raisa Rajecka, wójt gminy wiejskiej Bielsk Podlaski. - Praktycznie do wszystkich zadań zleconych przez rząd gminy muszą dokładać własne pieniądze. Jednak my w tej sprawie nie zabieraliśmy w żaden sposób głosu.

Zdaniem części wójtów gmin sąsiadujących z Narwią głos radnych - mimo, że zasadny - nie zostanie usłyszany.

- Protesty pojedynczych samorządów nie dadzą pożądanego skutku. Dlatego my próbujemy wpłynąć na rząd poprzez stanowiska organizacji, do których należymy: Związków Gmin Wiejskich RP i Województwa Podlaskiego - mówi Mikołaj Pawilcz, wójt Narewki.

Radni z Narwi liczą, że ich apel nie pozostanie bez odzewu.
- Wiemy, że nasze stanowisko dotarło do Ministerstwa Pracy, które ma 30 dni na przesłanie nam odpowiedzi - mówi przewodnicząca Ewa Urbanowicz. - Głośno podkreślamy, że nasz apel nie jest stanowiskiem politycznym, tylko zaniepokojonym głosem w dyskusji nad budżetami naszych małych ojczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zimorodek
Pamiętacie że Cimoszka też się skundlił będąc popieranym w ostatnich wyborach przez platofrmersów ?
R
Robert
Chcieliście Herr Tuska, tak się kłanialiście jak przyjeżdżali jego posłańcy do urzędów gmin i nie pomógł?? Ojj jaki niedobry ten Donald...
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie