Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Związku Powiatów Polskich. Augustów, Hajnówka i Bielsk są liderami

Krzysztof Jankowski [email protected]
sxc.hu
Nasze samorządy docenione.

Samorządy województwa podlaskiego zostały docenione. Szóste miejsce w kraju zajęła Hajnówka, a siódme Bielsk Podlaski - to wyniki zeszłorocznego rankingu Związku Powiatów Polskich w kategorii powiatów do 60 tysięcy mieszkańców. Spośród reprezentantów województwa najwyżej uplasował się powiat augustowski - na czwartym miejscu w Polsce. Tytuł Super Powiatu otrzymało Drawsko Pomorskie.

- Ten ranking jest istotny ze względów prestiżowych. Możemy się wykazać na tle innych samorządów - mówi wicestarosta hajnowski Andrzej Skiepko.

- Warto się sprawdzać, by nie zatrzymywać się na drodze rozwoju - dodaje Sławomir Snarski, starosta bielski. - Ranking motywuje do wydajniejszej pracy i szukania skutecznych rozwiązań. Chcemy też promować samorządność i pokazywać mieszkańcom, że urzędy nie muszą być dla nich tylko obciążeniem, ale mogą im pomagać w codziennym życiu.

Na żywo w internecie

W rankingu Związku Powiatów Polskich punkty zbiera się przez cały rok.
- Sklasyfikowane samorządy są oceniane przez ekspertów według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu sekcjach, takich jak: działania inwestycyjne i rozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, promocja rozwiązań ochrony zdrowia i pomocy społecznej czy wspieranie działań proekologicznych i gospodarki rynkowej - mówią organizatorzy. - Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Wyniki można śledzić cały czas na stronie internetowej organizatorów: www.zpp.pl w zakładce "konkursy".

W rankingu uwzględnione są samorządy w kilku kategoriach konkursowych: powiatów do 60 tys. mieszkańców, od 60 do 120 tys. i powyżej 120 tysięcy, miast na prawach powiatu, gmin wiejskich oraz gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

- Ten podział jest rozsądny, bo duże powiaty z natury rzeczy mają większe możliwości - mówi starosta bielski Sławomir Snarski. - W rankingu brano pod uwagę wiele przedsięwzięć, w tym inwestycje własne i pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Pokazaliśmy się z dobrej strony.

Inwestycje wymagają pieniędzy

W klasyfikacji nie ma tylko tych samorządów, które same poprosiły o wykreślenie z rankingu, co jednak automatycznie świadczy na ich niekorzyść.
- Warto brać udział w takich rankingach, bo przecież głównym ich celem jest polepszenie naszej pracy z myślą o korzyści naszych mieszkańców - mówi wicestarosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Zdaniem władz powiatu hajnowskiego największym osiągnięciem były inwestycje w drogi i opiekę społeczną.
- Mamy specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, dom dziecka, dom pomocy społecznej czy ośrodek opiekuńczo-pielęgnacyjny przy szpitalu - wylicza wicestarosta Skiepko. - Odważnie postawiliśmy na inwestycje. Przez 14 lat przeprowadziliśmy je za kwotę ok. 50 mln zł. Chociaż trzeba przyznać, że w efekcie dziś powiat ma też długi bliskie 20 mln zł. Uznaliśmy jednak, że inwestycje są lepsze, niż stagnacja.

Jednak samorządom nie zawsze udaje się pozyskać pieniądze na inwestycje.
- Wiele gmin i powiatów składa dobre wnioski, ale nie zawsze kryteria ich oceny są jasne i przejrzyste - mówi starosta Snarski.
A, jak dodaje, droga na wsi dla mieszkańców jest nie mniej ważna, niż ulica w centrum dużego miasta.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna