Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem przeciw każdej przemocy

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Kampania „Białej wstążki” ma doprowadzić do przerwania milczenia wokół zjawiska przemocy wobec kobiet. Mężczyzna z białą wstążką, to taki, który nigdy do takiej przemocy się nie ucieka.
Kampania „Białej wstążki” ma doprowadzić do przerwania milczenia wokół zjawiska przemocy wobec kobiet. Mężczyzna z białą wstążką, to taki, który nigdy do takiej przemocy się nie ucieka.
Projekt PCPR przynosi praktyczne korzyści.

Panowie dostawali białe wstążeczki, panie zaś róże. - Im więcej takich akcji i nagłaśniania problemu, tym lepiej - komentowali suwalczanie.

Kwiaty oraz wstążki rozdawali w czwartek na ul. Chłodnej m.in. przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, policjanci oraz młodzież z suwalskich szkół.

Cały projekt nazywa się "Przemocy mówimy nie!". Wprowadza go w życie działające przy suwalskim starostwie PCPR. Chodzi o ograniczenie przemocy nie tylko w rodzinach, ale w ogóle.

Lęk i gniew pod kontrolą
Służyć temu mają m.in. przeprowadzone w ramach projektu szkolenia. Pierwsze z nich zaadresowane zostało do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Kilkudziesięciu uczestników dowiedziało się, jakie programy profilaktyczne można w tym przypadku stosować. Wzięli też udział w warsztatach, dotyczących m.in. treningu zastępowania agresji i kontroli złości wśród dzieci oraz młodzieży.

Zastępowanie agresji, to, najogólniej, wytwarzanie w młodych ludziach właściwych zachowań społecznych, jak zdolności komunikowania się, panowania nad emocjami czy radzenia sobie z lękiem i gniewem.

Z kolei kontrola złości, to nauka tego, jak radzić sobie z powstałym w organizmie pobudzeniem - po to, by zawsze był czas na refleksję i wybór odpowiedniego zachowania. Żeby to wszystko wprowadzić z sukcesem w swoich placówkach, uczestnicy projektu wzięli udział w specjalnych warsztatach "Peace 4 Kids". Uczyli się także, jak opowiadać rodzicom o wychowaniu bez klapsa.

W takich zajęciach uczestniczyli też rodzice. Dowiadywali się, jak wychować dziecko przez przemocy, ale nie bezstresowo.

Jak reagować na zaczepki?
Jak mówi Stanisław Dziemian, dyr. PCPR, dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia skierowane do młodzieży, odbywające się w ramach Szkoły Liderów Młodzieżowych "Fair Play". Wzięło w nich udział 60 osób z miasta i powiatu suwalskiego. Przechodzili treningi umiejętności prospołecznych, kontroli złości, wnioskowania moralnego, zapobiegania narkomanii i komunikacji. Dowiedzieli się np., jak radzić sobie z czyimś gniewem, bronić swoich racji czy reagować na zaczepki.

Uczestnicy warsztatów podkreślają, że zdobytą wiedzę niemal natychmiast mogą przenosić na grunt praktyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna