MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta i kapitał początkowy

ew
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Archiwum
W naszej redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego.

Od maja ubiegłego roku pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. W jaki sposób zostało zwaloryzowane moje świadczenia?

- Najpierw należy podwyższyć wskaźnikiem 100,44 proc. kwotę renty, która wynikała z jej wyliczenia. W pana przypadku ta sama kwota będzie obowiązywała na dzień 28 lutego 2017r. Ważna jest również podstawa wymiaru. Jeżeli wyliczona kwota renty jest niższa niż 80 proc. podstawy wymiaru, renta podlega podwyższeniu . W taki sposób wyliczona renta jest wypłacana pod warunkiem, że nie jest niższa niż renta minimalna, która do końca lutego 2017r. wynosiła 1059,07 zł. Jeżeli kwota podwyżki będzie niższa niż 10 złotych, to rentę podwyższamy o kwotę 10 zł. Następnie musimy ustalić wskaźnik waloryzacji dla podstawy wymiaru.

Nową kwotę renty ustaloną na dzień 1 marca 2017r. dzielimy przez kwotę wyliczonego świadczenia sprzed waloryzacji. Otrzymany wskaźnik posłuży do przemnożenia podstawy wymiaru z decyzji przyznającej.

Renta w związku z chorobą zawodową z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie może być niższa niż 80 proc. właśnie tak zwaloryzowanej podstawy. W związki z czym podlega ona podwyższeniu właśnie do tej kwoty, a jeżeli będzie niższa niż 1200,00 zł to nastąpi podwyższenie do kwoty najniższej renty, która zgodnie z tegoroczną waloryzacją obowiązuje właśnie w takiej wysokości.

Mam obecnie 50 lat. W 2006r. otrzymałam decyzję o wyliczeniu wysokości kapitału początkowego. Przebywałam na urlopie wychowawczym na dwoje dzieci. Czy powinnam złożyć wniosek o przeliczenia kapitału? Bo słyszałam, że zmieniło się liczenie opieki.

- Jak najbardziej powinna pani złożyć taki wniosek. 1 maja 2015r. weszła w życie ustawa, która m.in. wprowadziła zmiany dotyczące sposobu obliczania kapitału początkowego w związku z opieką nad dziećmi. Nowelizacja pozwala podwyższyć tym osobom kapitał początkowy. A że jest to jeden ze składników nowej emerytury, to w przyszłości emerytura również będzie wyższa.

Przypomnijmy, kapitał początkowy ustalany jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. za okresy składkowe i nieskładkowe przed 1 stycznia 1999 r. W tym celu oblicza się najpierw tzw. emeryturę hipotetyczną na 1 stycznia 1999 r., a następnie uzyskaną wartość mnoży przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 62 lat (wg tablicy ogłoszonej w 1999 r.), tj. przez 209 miesięcy.

Przy ustalaniu emerytury hipotetycznej, każdy rok składkowy mnożony jest wskaźnikiem 1,3 proc. podstawy wymiaru, a nieskładkowy - 0,7 proc. Podstawa wymiaru ustalona jest na podstawie zarobków i przeciętnych płac z wybranych lat przypadających przed 1999 r. oraz kwoty bazowej z II kwartału 1998 r. (1220,89 zł).

Okresami nieskładkowymi, uwzględnianymi przy ustalaniu kapitału początkowego, są m.in. okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, a także inne okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem. Przy ustalaniu kapitału początkowego wliczane są one w pełnym wymiarze, bez ograniczenia do 1/3 okresów składkowych.

Zgodnie jednak z obowiązującymi dotychczas przepisami były one, jak wszystkie inne okresy nieskładkowe, mnożone przez 0,7 proc. Obecnie uwzględnia się wskaźnik 1,3 proc. podstawy wymiaru, a więc tak jak okresy składkowe. Dzięki temu osoby opiekujące się dzieckiem przed wejściem w życie reformy emerytalnej mogą liczyć na nieco wyższy kapitał początkowy, a w rezultacie - wyższą emeryturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna