Reprezentacja Polski ograła do zera Wyspy Owcze w debiucie Michała Probierza. Nasza drużyna przeskoczyła Czechy w tabeli el. Euro 2024

Jacek Czaplewski
od 16 lat
Ziścił się najlepszy scenariusz. Reprezentacja Polski w debiucie selekcjonera Michała Probierza ograła gładko Wyspy Owcze 2:0 i dzięki dotkliwej porażce Czechów z Albanią awansowała na drugie miejsce w grupie E, gwarantujące bezpośredni awans na przyszłoroczne Euro w Niemczech.

Eliminacje Euro 2024. Wyspy Owcze - Polska 0:2

Probierz w swoim debiucie zaskoczył składem. W obronie wystawił Patryka Pedę z włoskiego trzecioligowca, do środka pola wrzucił Patryka Dziczka z Piasta Gliwice, a na ławce zostawił choćby Karola Świderskiego.

Mimo obaw o silny wiatr, sztuczną murawę i defensywne nastawienie Farerów nic złego dziś Polsce się nie wydarzyło. Co więcej, czwartkowy wieczór wypadł lepiej niż przewidywano, o czym świadczy awans z czwartego na drugie miejsce w grupie.

Polska prędko objęła prowadzenie. To była 4 minuta meczu, kiedy wznowiliśmy z autu. Piłkę w pole karne dośrodkował Przemysław Frankowski, następnie nowy kapitan Piotr Zieliński zgrał ją do Sebastiana Szymańskiego, który umieścił ją przy prawym słupku.

Eliminacje Euro 2024 - tabela grupy E:

• 1. Albania - 13 punktów, bramki 12-3
  • 2. Polska - 9 punktów, bramki 8-8
  • 3. Czechy - 8 punktów, bramki 7-6
  • 4. Mołdawia - 8 punktów, bramki 5-5
  • 5. Wyspy Owcze - 1 punkt, bramki 2-12

Zaraz po przerwie holenderski sędzia podszedł do monitora VAR, by przyjrzeć się faulowi na Arkadiuszu Miliku. Większość sądziła, że wskaże na jedenasty metr, tymczasem podyktował wolny, ale i wyrzucił z boiska Hordura Askhama, co bardzo ułatwiło Biało-Czerwonym dalszą grę.

Po licznych zmianach Polska ustaliła wynik. Na 2:0 trafił głową Adam Buksa po zagraniu Frankowskiego. Jednego dnia upiekliśmy więc dwie pieczenie na jednym ogniu: zwycięstwo oraz awans na miejsce premiowane bezpośrednim awansem na Euro. Teraz wystarczy zrewanżować się Mołdawii i Czechom.

Tak na portalu X (dawniej Twitter) występ Biało-Czerwonych ocenił Zbigniew Boniek: - Drużyna poukładana, taktycznie zorganizowana. To zasługa trenera. Peda najlepszy - inteligentny, umie grać w piłkę, dobra technika, asekuracja na dużym poziomie. Dwa miesiące temu nikt by nie pomyślał, ze można to tak poukładać. Brawo - napisał były prezes PZPN.

Moment faulu na Arkadiuszu Miliku
Moment faulu na Arkadiuszu Miliku TVP Sport

Piłkarz meczu: Patryk Peda
Atrakcyjność meczu: 5/10

REPREZENTACJA w GOL24

Oto najlepsze MEMY o meczu Wyspy Owcze - Polska. Zadebiutował w nim selekcjoner Michał Probierz, któremu nerwów oszczędził Sebastian Szymański, zdobywając bramkę na 1:0 już w 4 minucie. W drugiej połowie wynik ustalił Adam Buksa.