Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w edukacji. Maturzyści boją się

Weronika Kowalewska
Marysia Zielińska (z lewej) i Paulina Zagraba przystąpią do matury w 2015 roku już w nowej formie. Na egzaminie ustnym z j. polskiego będą losować zestawy pytań. – Na pewno będzie trudniej – przyznają ełczanki.
Marysia Zielińska (z lewej) i Paulina Zagraba przystąpią do matury w 2015 roku już w nowej formie. Na egzaminie ustnym z j. polskiego będą losować zestawy pytań. – Na pewno będzie trudniej – przyznają ełczanki. W. Kowalewska
Zmiany wejdą w życie w 2015 roku, ale przyszli maturzyści już drżą na myśl o nowej formie egzaminu.

Do lamusa przejdą krytykowane przez nauczycieli prezentacje maturalne na ustnym egzaminie z języka polskiego. Zamiast tego licealiści, tak jak dawniej, będą losować pytania.

Zmiany wejdą w życie w 2015 roku, ale przyszli maturzyści już drżą na myśl o nowej formie egzaminu.

Dodatkowy przedmiot na rozszerzonym poziomie
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych już za dwa lata napiszą inną maturę, niż ich starsi koledzy.
Tak jak do tej pory będą musieli zdać trzy egzaminy pisemne - z języka polskiego, obcego i matematyki oraz dwa ustne. Jednak egzaminy te będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie - podstawowym.

Maturzysta będzie musiał też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru. I to na poziomie rozszerzonym. Na tej liście znajdują się m.in. biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, informatyka, a także matematyka i język polski.

Obecnie abiturient może, ale nie musi zdawać egzaminu z przedmiotów dodatkowych.
Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, zmiany są konieczne, ponieważ tylko co trzeci uczeń decyduje się na wybór przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a uczelnie wyższe wymagają od kandydatów na studia solidnej wiedzy.

- Nie można dzisiaj ocenić stopnia trudności nowego egzaminu maturalnego. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, absolwenci przystąpią - tak jak dotychczas - do pięciu egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym, z których muszą uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. Czeka ich także co najmniej jeden egzamin dodatkowy na poziomie rozszerzonym, ale bez progu zaliczenia - mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Wraca losowanie pytań
Obecnie przyszli maturzyści na egzamin ustny z języka polskiego przygotowują prezentację na wybrany przez siebie temat. Później "bronią" jej przed komisją. Co niektórzy jednak kupują gotowe wypracowania przez internet nawet za kilkadziesiąt złotych. I to się właśnie zmieni.
Od 2015 roku maturzyści dopiero na egzaminie będą losować zestawy pytań. Do interpretacji dostaną obrazek - np. plakat, okładkę książki, albo tekst literacki czy popularnonaukowy. Zdający będzie musiał przez 10 minut wypowiedzieć się na dany temat oraz przez 5 minut dyskutować z komisją.

- Już się boję czy zdam maturę, chociaż jestem dopiero w pierwszej klasie. Najbardziej obawiam się egzaminu ustnego z języka polskiego, trzeba będzie mieć ogromną wiedzę - mówi Paulina Zagraba, uczennica pierwszej klasy I LO w Ełku.
Zmieni się też sposób oceny prac maturalnych. Nie będzie klucza odpowiedzi, a za wykonane zadanie uczeń otrzyma całościową ocenę.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna