Jacek Czaplewski
od 16 lat
Liga hiszpańska. Robert Lewandowski jeszcze przed upływem godziny został zmieniony! Polak nie dał nic swojej drużynie w wyjazdowym meczu Real Sociedad - FC Barcelona (0:1). Dlatego trener Xavi prędko ściągnął go z boiska, mając na uwadze także ostatni uraz, przez który Polak stracił prawie cały październik. Mistrz Hiszpanii mimo wielkich problemów wbił zwycięską bramkę. W 93 minucie kolegów z ofensywy wyręczył stoper Ronald Araujo.

Lewandowski zmieniony w meczu Real Sociedad - FC Barcelona 0:1

Po raz pierwszy po urazie Lewandowski pojawił się w wyjściowej jedenastce Barcelony. W zeszłotygodniowym El Clasico, przegranym z Realem Madryt 1:2 dostał bowiem tylko pół godziny. Wtedy jednak przynajmniej starał się coś wskórać, wracając po piłkę przed polem karnym.

Występ z Realem Sociedad okazał się zdecydowanie gorszy, w zasadzie bezbarwny. Lewandowski nie stanowił żadnego zagrożenia. Mocno jego grę podsumował Tomasz Ćwiąkała. Komentator Canal+ Sport przyznał, że polski nie dał Barcelonie zupełnie nic.

- Pewnie Xavi, żeby zachować jakieś granice dyplomacji powie, że Lewandowski wraca po kontuzji, trzeba go odpowiednio wprowadzać, by nie przeciążyć. Ale noty będą bardzo kiepskie - tłumaczył Ćwiąkała, a Xavi rzeczywiście potem tak argumentował przeprowadzoną roszadę.

Brak spalonego w akcji bramkowej Barcelony
Brak spalonego w akcji bramkowej Barcelony Canal+ Sport

Barcelona wymęczyła zwycięstwo. Araujo bohaterem

Robert Lewandowski musiał zejść z boiska w 56 minucie. Wtedy Xavi przeprowadził w Barcelonie dwie zmiany. Za Polaka wszedł Pedri, natomiast Fermina Lopeza zastąpił Ferran Torres.

Barcelona miała duży problem ze sforsowaniem obrony Sociedad. Co więcej, wydawało się, że to rywal jest bliższy strzelenia gola - przynajmniej wtedy, gdy na murawie przebywał Lewandowski. Groźnie atakował zwłaszcza Takefusa Kubo.

Tuż przed przerwą Barcelona domagała się rzutu karnego za faul na Joao Feliksie - bezskutecznie. Drużynę w doliczonym czasie uratował Ronald Araujo, któremu znakomicie dograł Ilkay Gundogan. Akcję pod kątem spalonego musiał zweryfikować VAR.

To dwunasty mecz Lewandowskiego dla Barcelony w tym sezonie, już siódmy bez gola. Wcześniej nie trafił również z Getafe, Cadizem, Mallorką, Sevillą, FC Porto oraz Realem Madryt. Zdobył 6 bramek i zaliczył 4 asysty.

Robert Lewandowski w tym sezonie: FC Barcelona i reprezentacja Polski: