MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok szkolnych zmian

<B>(jedi)<B>
REGION. Nowy rok szkolny przyniesie uczniom i nauczycielom sporo nowości. Nie ma już odwrotu od nowej matury, zwiększy się paleta ocen z zachowania i wydłuży czas awansu zawodowego pedagogów. Ponadto pojawi się dodatkowa godzina wychowania fizycznego, a uczeń w przypadku złej oceny będzie mógł odwołać się od decyzji nauczyciela.

Największe emocje budzi nowa matura. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży jest przygotowana do zmian. Wciąż prowadzi szkolenia dotyczące nowej formy egzaminów dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Poza tym szkolą się egzaminatorzy, którzy oceniać będą pracę uczniów.
Wybór do końca września
- Przygotujemy też próbną maturę - mówi Helena Sutyniec, dyrektor OKE w Łomży. - Chcemy, żeby uczniowie mogli się zapoznać z arkuszami egzaminacyjnymi, procedurami, systemem oceniania.
Jeszcze nie wiadomo, ilu uczniów będzie zdawało poszczególne przedmioty. Mają czas na wybór do końca września. Dopiero wtedy przygotowania logistyczne łomżyńskiej OKE nabiorą rozpędu. Egzamin dojrzałości w starej formie zdawać będą jedynie uczniowie 5-letnich techników.
Dodatkowy egzamin pojawi się w szkołach zawodowych. Ich absolwenci na koniec nauki będą zdawać egzamin potwierdzający ich kwalifikacje zawodowe.
W roku szkolnym wchodzi w życie nowa Karta nauczyciela. Zaowocuje wydłużeniem procesu zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego, co z kolei odbije się na nauczycielskich poborach.
Wyprzedziliśmy ustawodawcę
Kolejną nowością jest wprowadzenie obowiązku nauczania 6-latków.
- W naszym województwie nie będzie w tym względzie żadnej rewolucji - mówi Waldemar Żakowski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. - Można powiedzieć, że wyprzedziliśmy ustawodawcę. Niemal w stu procentach w naszym regionie 6-latki rozpoczynają już naukę.
Bardzo dobra i naganna
Od 1 września rozszerzy się również skala ocen z zachowania. Nauczyciel będzie miał większą paletę ocenienia ucznia, dojdą bowiem noty "bardzo dobra" i "naganna".
- Dodatkowe oceny dadzą nauczycielom większe możliwości - mówi W. Żakowski. - Nie wpłyną jednak w jakiś znaczący sposób na sytuację uczniów. Uważam, że ocena z zachowania nie jest kierowana do ucznia, lecz do rodzica. Jest wyraźnym sygnałem, że należy lub nie, podjąć kroki wychowawcze.
Prawdziwą nowością będzie możliwość odwołania się uczniów od oceny, z którą się nie zgadzają. Odwołania będą rozpatrywali dyrektorzy. Jeżeli uznają roszczenia ucznia za zasadne, mają prawo zawieszenia noty.
Ustawodawcy zafundowali uczniom klas piątych i szóstych w podstawówkach dodatkową godzinę WF-u. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu zapowiada, że za rok czwarta godzina wychowania fizycznego pojawi się także w gimnazjach. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna