Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy mają czystą wodę

Helena Wysocka [email protected]
– Ta inwestycja procentuje – mówi Mariusz Grygieńć, wójt gminy. – Mieszkańcy mają czystą, spełniającą wszystkie normy, wodę.
– Ta inwestycja procentuje – mówi Mariusz Grygieńć, wójt gminy. – Mieszkańcy mają czystą, spełniającą wszystkie normy, wodę.
Hydrofornia przeszła gruntowny remont.

W Kaletniku

W Kaletniku

Gmina przymierza się do modernizacji hydrofornii w Kaletniku. Wniosek o dofinansowanie został już wstępnie zaopiniowany pozytywnie. Prace mają rozpocząć się jesienią, a zostaną zakończone w przyszłym roku.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Próbowała zdać egzamin na prawo jazdy za swoją matkę

Mieszkańcy dziewiętnastu wsi mogą pić wodę prosto z kranów.

Jest to możliwe dzięki modernizacji hydrofor-ni, która wczoraj została przekazana do użytkowania. - Faktycznie, teraz woda jest bardzo dobrej jakości - przyznaje wójt Mariusz Grygieńć.

Na terenie gminy znajdują się trzy hydrofornie. Jedną samorząd wyremontował w minionych latach. Tę, w Słobódce, zbudowaną przed trzydziestoma laty zaczął modernizować kilka miesięcy temu.

- Urządzenia były mocno przestarzałe, z kranów ciekła coca cola - żartuje wójt.- Badania wykazywały, że woda zawiera za dużo żelaza. Musieliśmy to zmienić, bo szkoda było zdrowia mieszkańców. Poza tym, bez przerwy nękały nas służby sanitarne. Obiekt był dopuszczony do użytkowania warunkowo. Niestety, na jego przebudowę wciąż w gminnej kasie brakowało funduszy.

Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Ze starego budynku hydroforni pozostały tylko ściany zewnętrzne. Wyłoniona w drodze przetargu firma ociepliła je, zrobiła nowy dach, wymieniła okna i zamontowała super nowoczesne urządzenia. Dzięki temu jakość wody, co podkreślał Grygieńć, spełnia już europejskie normy.

- Wodę czerpiemy z pobliskiej studni głębinowej - dodaje rozmówca. - Jest bardzo dobra. A teraz, po modernizacji hydroforni, można pić ją prosto z kranu.

Wprawdzie wydajność hydro-fonii w Słobódce zaspokaja potrzeby mieszkańców, ale gmina zainwestowała przy okazji również w budowę dwóch rezerwowych zbiorników. Mieści się w nich w sumie 100 m sześciennych wody.

Inwestycja kosztowała 1,5 mln złotych, z czego 600 tysięcy dołożyła gmina, a reszta pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych.

- Cieszę się, że władze tego samorządu potrafią pozyskiwać środki pomocowe - mówił obecny na otwarciu obiektu wicemarszałek województwa Mieczysław Baszko.

Stanisław Gibowicz, przewodniczący rady gminy z kolei podkreślał zasługi Grygieńcia. Dzięki jego działaniom, we wszystkich wsiach są już wodociągi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna