Rowerem nad zalew albo w góry

(stef)
Udostępnij:
Region. Autostrada w okolicach Ełku? Z pewnością wielu kierowców odpowiedziałoby - tak. Jednak jak na razie powody do zadowolenia mogą mieć jedynie rowerzyści. Już w 2012 roku będą mogli komfortowo i bezpiecznie dojechać z Elbląga do Rzeszowa.

Unia nam pomaga

Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Warmia i Mazury wezmą udział w budowie międzynarodowej trasy rowerowej, która połączy Elbląg z Rzeszowem. Trasa o długości ponad 2000 kilometrów będzie przebiegała przez 5 województw - warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Tylko w naszym regionie powstanie ponad 300 kilometrowa ścieżek rowerowych.

Na wybudowanie szlaku rowerowego, jego oznakowanie, wyposażenie w infrastrukturę rowerową terenów, przez które będzie przebiegała trasa potrzeba 50 milionów euro. Unia europejska w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej na lata 2007 - 2013, sfinansuje inwestycję w 85 proc.

Pozostałe pieniądze będą pochodziły w 10 proc. z budżetu państwa. Natomiast pozostałe 5 proc wartości inwestycji sfinansują właściciele terenów, przez które będzie przebiegała trasa. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które prowadzi projekt szacuje, że budowa ścieżek na Warmii i Mazurach pochłoną ponad 8,5 miliona euro.

Wkrótce wyznaczą trasę

Do końca lipca Zarząd województwa ma podjąć decyzje o przebiegu trasy.
Na razie rozpatrywane są dwa warianty. Pierwszy z nich, zwany szlakiem północnym, miałby przebiegać przez Elbląg, Braniewo, Bartoszyce, Węgorzewo i Gołdap. Druga propozycja zakłada wyznaczenie trasy w środkowej części województwa, w okolicach drogi krajowej numer 16.

Turyści przejadą wówczas przez Iławę, Ostródę, Olsztyn, Szczytno, Pisz oraz tereny Powiatu Ełckiego. W celu wybrania najkorzystniejszego wariantu, w Departamencie Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbywały się konsultacje społeczne.

- Już niedługo podejmiemy ostateczną decyzję. Następnie będziemy przygotowywali potrzebną dokumentację techniczną i projekty. Zajmie nam to zapewne cały przyszły rok. Będziemy chcieli jak najszybciej przeprowadzić przetarg, aby na początku 2010 roku rozpoczęły się pierwsze prace. Planujemy że przynajmniej w naszym województwie trasa powstanie do 2012 roku - mówi Jarosław Słoma, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Walczą o trasę

W konsultacjach społecznych udział wzięli również przedstawiciele Wydziału Promocji i Rozwoju Powiat Ełckiego. którzy przekonywali do trasy przebiegającej w okolicach Ełku. W opinii uczestników spotkania południowy przebieg trasy jest dużo bardziej trakcyjny turystycznie. Umożliwia również wykorzystanie istniejących już ścieżek i posiada bardziej rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

- Lokalizacja takiego szlaku rowerowego w pobliżu Ełku jest dużą szansą rozwoju zwłaszcza agroturystyki. Więcej turystów nie tylko z Polski ale i zagranicy to również kolejne miejsca pracy - w gastronomii, hotelarstwie. Jest to również szansa do rozwoju całej infrastruktury związanej z turystyką rowerową - mówi Starosta Ełcki Krzysztof Piłat. - Naszym atutem są jeziora których w samym powiecie mamy aż 86.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rybak2
88 jezior mamy w powiecie ełckim!!!
r
rybak
88 mamy jezior mamy w powiecie ełckim!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie