Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs w Muzeum Ikon w...

  Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs w Muzeum Ikon w Supraślu. Współczesne ikony zagościły w prawosławnym monasterze (zdjęcia)

  OG

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Muzeum Ikon w Supraślu chce stworzyć wyjątkową kolekcję współczesnych ikon, żeby zachowywać i udokumentować sztukę sakralną XXI wieku. By zebrać dzieła
  1/31
  przejdź do galerii

  Muzeum Ikon w Supraślu chce stworzyć wyjątkową kolekcję współczesnych ikon, żeby zachowywać i udokumentować sztukę sakralną XXI wieku. By zebrać dzieła od dwóch lat ogłasza konkurs, a najlepsze dzieła wykupuje do swoich zbiorów. ©Piotr Łozowik

  W niedzielę (10 lutego) w Muzeum Ikon w Supraślu rozstrzygnięto konkurs ,,Nowa epifania piękna”. Współczesne ikony wykonane przez twórców z różnych zakątków świata przyszło obejrzeć kilkadziesiąt osób.
  Na drugą edycję konkursu twórcy m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii nadesłali ponad 160 prac. Ale do ścisłego finału jury zakwalifikowało tylko 23 ikony napisane przez 18 autorów.

  – W pracach, które otrzymaliśmy można dostrzec różne podejście do kanonu ikony, jak i do określonych metod jej tworzenia – mówi Katarzyna Skibińska z Muzeum Ikon w Supraślu – Dostaliśmy zarówno dzieła bardzo klasyczne, kanoniczne, ale też współczesne, które są wykonane z nowatorskim zamysłem, np. napisane innymi farbami niż tradycyjna tempera – opowiada kobieta.

  Zobacz też: PODLASKIE DWORCE JAK NOWE. ZOBACZ WIZUALIZACJE 2019

  Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył Stanisław Barbacki, z ikoną pt. “Trzej młodzieńcy w piecu ognistym”. Zaś drugą przyznano Ukraince Khrystynie Kvyk za dzieło “Ikona Pokłonu Trzech Króli”. A Vitalli Zoholobak z ikoną “Opłakiwanie” oraz Anna Kopeć-Gibas z ,,Ikoną św. Jerzego’’ podzielili trzecie miejsce.

  Prace oceniało jury, w którym zasiedli ks. prof. Marek Ławreszuk, kierownik Katedry Teologii Prawosławnej, prof. Jerzy Uścinowicz z Zakładu Architektury Kultur Lokalnych oraz Krystyna Stawecka – kierownik Muzeum Ikon w Supraślu. Finałowe dzieła można oglądać w supraskim monasterze na wystawie tymczasowej, a już niebawem zostanie ogłoszona kolejna edycja konkursu.

  Muzeum Ikon w Supraślu chce stworzyć wyjątkową kolekcję współczesnych ikon, żeby zachowywać i udokumentować sztukę sakralną XXI wieku. By zebrać dzieła od dwóch lat ogłasza konkurs, a najlepsze dzieła wykupuje do swoich zbiorów.

  Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 07.02.2019

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)