Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nabór do gimnazjów. Co te szkoły oferują

Julia Szypulska [email protected]
sxc.hu
Już jutro rusza nabór do białostockich gimnazjów. Szkoły rozpoczęły już starania o uczniów.

Dobrą do tego okazją są dni otwarte. Ruszyły one wczoraj i potrwają przez cały tydzień. Niż demograficzny powoli zaczyna dotykać także gimnazja, więc szkoły muszą zabiegać o uczniów. Chwalą się swoimi sukcesami, bazą lokalową, zapraszają do odwiedzin. Szkołom zależy nie tylko na uczniach mieszkających na terenie obwodu - tych muszą przyjąć w pierwszej kolejności - ale też na tych spoza obwodu, zwłaszcza zdolnych.

Zabiegają o talenty

- Każdy, kto przyjdzie, zostanie oprowadzony po szkole, będzie mógł porozmawiać z uczniami czy nauczycielami - zapewnia Piotr Górski, dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 przy ul. Łagodnej. - Myślę, że taki bezpośredni kontakt jest ciekawszy niż postawienie stoiska czy wywieszenie plakatów.

Jego szkoła jest poza obwodowa, więc uczniów może rekrutować z całego miasta. Gorzej mają szkoły obwodowe. - Tak naprawdę nabór do ostatniej chwili jest niewiadomą - mówi Bogdan Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Kamiennej, gdzie znajduje się gimnazjum sportowe.

- W tym roku mamy pozwolenie od miasta na utworzenie czterech oddziałów. Mam nadzieję, że to się uda. Nasi nauczyciele już w ciągu roku szukają talentów w okolicznych podstawówkach i zachęcają młodych sportowców do kontynuowania nauki tutaj.

Niektórzy mogą wybierać

Z kolei pozwolenie na utworzenie dwóch oddziałów ma Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne przy ul. Narewskiej. Władze placówki nie przewidują problemów z naborem - już od lat chętnych jest bowiem więcej niż miejsc. Gimnazjum cieszy się w mieście dużą renomą. Atutem szkoły jest rozszerzony angielski. Tutejsi uczniowie zdobywają wiedzę także w tym języku.

- Zdecydowana większość uczniów, którzy składają do nas dokumenty, może się pochwalić świadectwem z czerwonym paskiem i bardzo dobrymi wynikami sprawdzianu szóstoklasistów - zauważa Ewa Meyer, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

- Jakoś musimy jednak dokonać wyboru. Takim języczkiem u wagi jest u nas test predyspozycji językowych. Ma on znaczący wpływ na wynik naboru.

To dodatkowy element rekrutacji w tej placówce. W tym roku odbędzie się on 26 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna