Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła pierwsza w mieście cyfrowa szkoła

Helena Wysocka [email protected]
- Lubię pracować na komputerze, dlatego bardzo cieszę się, że również w szkole będę miała dostęp do sprzętu - mówi Klaudia Anuszkiewicz (od prawej), uczennica klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach.
- Lubię pracować na komputerze, dlatego bardzo cieszę się, że również w szkole będę miała dostęp do sprzętu - mówi Klaudia Anuszkiewicz (od prawej), uczennica klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach. H.Wysocka
Laptopy są, programów - brak. Dla uczniów ogromna frajda, dla nauczycieli - nowe wyzwanie.

W czwartek w Szkole Podstawowej nr 6 otwarto dwie pracownie komputerowe. Sprzęt ma zastąpić podręczniki. Ma, ponieważ póki co, nie ma jeszcze wszystkich e-podręczników.

Podpowiadać można

"Cyfrowa szkoła", to pilotażowy program rządowy. Biorą w nim udział 22 placówki w kraju, w tym 13 z województwa podlaskiego.

- "Szóstka" miała szczęście, że znalazła się w tym projekcie - mówi prezydent Czesław Renkiewicz. - Chętnych było bowiem wielu.

Dzięki funduszom pozyskanym z ministerstwa i wsparciu finansowemu miasta placówka zakupiła 71 laptopów, dwie tablice interaktywne i inne pomoce dydaktyczne.

- Wyposażyliśmy kompleksowo dwie szkolne pracownie - mówi Marek Zborowski-Weychman, dyrektor SP nr 6 w Suwałkach. - Korzystają z nich uczniowie klas IV-VI. Przy pomocy laptopów mogą uczyć się wszystkich przedmiotów, począwszy od religii po wychowanie fizyczne.

Szkoła dysponuje także systemem zbierania danych. A to oznacza, że uczniowie będą mogli udzielać odpowiedzi za pomocą pilota. Ukażą się one na ekranie, przy którym pracować ma nauczyciel. W ten sposób sprawdzi zakres wiedzy uczniów.

- Podpowiadać będzie można - pocieszał w czwartek uczniów prezydent Renkiewicz.
Choć oficjalne otwarcie pracowni odbyło się w czwartek, to zajęcia z wykorzystaniem laptopów prowadzone były już od tygodnia.

- Mieliśmy lekcje przyrody, matematyki i zajęcia techniczne - dodaje dyr. Zborowski.

Uczniowie się cieszą

Program pilotażowy będzie trwał do końca maja przyszłego roku. Założenie Ministerstwa Edukacji Narodowej jest takie, że jeśli "Szkoła cyfrowa" sprawdzi się, to wówczas sprzęt zostanie zakupiony do innych szkół. Pytanie tylko, czy uda się to odpowiednio ocenić. Na tę chwilę bowiem nie udało się przygotować programów do nauczania poszczególnych przedmiotów.

- Został ogłoszony kolejny przetarg - dodaje prezydent Renkiewicz. - Mam nadzieję, że wkrótce programy będą dostępne.

Ze szkolnego wyposażenia bodajże najbardziej cieszą się uczniowie.

- Szybko można znaleźć wszystkie, potrzebne informacje - mówi Klaudia Anuszkiewicz. - Poza tym, to przyjemniej pracować z laptopem, niż np. ze zniszczonym podręcznikiem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna