Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzymskie tarcze, miecze i hełmy na Akademickiej

Przemysław Mazur [email protected]
Dr Dariusz Słapek szybko nawiązał kontakt z publicznością, która na co dzień nie interesuje się tematami związanymi z historią starożytną
Dr Dariusz Słapek szybko nawiązał kontakt z publicznością, która na co dzień nie interesuje się tematami związanymi z historią starożytną
Łomża: Słyszał o nich niemal każdy, kto zetknął się z historią starożytnego Rzymu. Mało kto jednak utożsamia ich ze sportowcami.

Tymczasem, w ten właśnie sposób zwykli postrzegać ich mieszkańcy starożytnego Rzymu. Goszczący wczoraj w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr Dariusz Słapek wygłosił wykład pt. "Rzymskie igrzyska gladiatorskie - krwawy obyczaj czy sport rzymski? Granice brutalności w sporcie".

Słapek jest adiunktem Zakładu Historii Starożytnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a jego praca pt. "Gladiatorzy i polityka. Igrzyska gladiatorskie w późnej republice rzymskiej" cieszy się opinią bardzo udanej. Praca dydaktyczna to jednak nie wszystko, bowiem Dariusz Słapek wspomaga lubelską grupę rekonstrukcyjną "Legio XIV Gemina" specjalizującą się w odtwarzaniu ekwipunku żołnierskiego z doby starożytnego Rzymu. Jeden z uczestników tej grupy, również obecny na wykładzie, zaprezentował repliki m.in. rzymskich mieczy, hełmów i tarcz.

Gość z Lublina przejrzyście i przekonująco opisywał charakter zmagań sportowych w starożytności, przy czym często nawiązywał do współczesności m.in. w kontekście łomżyńskiego ŁKS-u.

Posługując się "Iliadą" Homera, wskazywał na pop-kulturowy charakter walk gladiatorów - rzecz jasna z uwzględnieniem ówczesnej, brutalnej obyczajowości. Żywy, pełen porównań język sprawił, że licznie zgromadzeni studenci i pracownicy PWSIiP nie kryli zainteresowania.

Wykład odbył się w ramach "Akademickiego Forum na Akademickiej", inicjatywy uczelni, która cieszy się niemałym powodzeniem. Spotkania są szansą dla studentów kierunków ścisłych na poszerzenie wiedzy humanistycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna