Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sektor budowlany zaczyna odczuwać kryzys. Duże spadki w budownictwie w Polsce i w Europie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Choć większość firm budowlanych przetrwała lockdown, branża nie zdołała uniknąć ekonomicznych skutków pandemii.
Choć większość firm budowlanych przetrwała lockdown, branża nie zdołała uniknąć ekonomicznych skutków pandemii. 123RF.com
Produkcja budowlano-montażowa spadła w maju znacznie bardziej, niż przewidywali eksperci. To mogą być pierwsze oznaki kryzysu.

Sektor budowlany, który jeszcze niedawno odnotowywał rekordowe wyniki, zaczął odczuwać skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Według GUS w maju 2020 r. produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła o 5,1 proc. Zaskoczyło to ekspertów, którzy prognozowali raczej spadki na poziomie 1,6 proc. Co więcej, problemy finansowe części firm i wstrzymywanie nowych inwestycji sugerują, że budowlanka szybko się nie podniesie.

Sektor budowlany zwalnia przez koronawirusa

Sektor budowlany w Polsce, który w zeszłym roku zaliczył 9-procentowy wzrost, mocno odczuł pandemię, ale jeszcze w pierwszych miesiącach pandemii radził sobie nieźle. Kwietniowy spadek produkcji budowlano-montażowej o 1 proc. w skali roku powitano niemalże z ulgą – w tym samym czasie produkcja przemysłowa spadła o ponad 20 proc.

Również nastroje w firmach były w kwietniu optymistyczne. 49 proc. firm budowlanych deklarowało wówczas, że kontynuuje normalną działalność, a 43 proc., że pracuje w ograniczonym zakresie (badanie Oferteo.pl). Z kolei ankieta Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wykazała, że na dzień 7 maja 40 proc. firm określało swoją kondycję finansową jako „dobrą”, a 50 proc. jako „dostateczną”.

Spędzasz godziny na przeczesywaniu portali z ogłoszeniami, a i tak nie możesz znaleźć dobrej działki? To dlatego, że szukasz w złym miejscu. Wielu właścicieli gruntów, zwłaszcza osób starszej daty, w ogóle nie wystawia swoich działek na sprzedaż w internecie – ograniczają się do tabliczki czy kartki na ogrodzeniu. Jeśli zatem interesuje cię określona okolica, wybierz się tam i dobrze rozejrzyj, a znajdziesz mnóstwo unikalnych ofert. Warto wjeżdżać nawet w najmniejsze uliczki!

Jak znaleźć idealną działkę? Oto 12 nieoczywistych rad od ty...

Dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej w maju przyniosły jednak nieprzyjemne zaskoczenie. Podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 1,6 proc., w rzeczywistości odnotowano spadek aż o 5,1 proc. Wartość produkcji spadła we wszystkich przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 pracowników:

  • firmy budujące budynki – spadek o 5,3 proc.,
  • firmy wykonujące specjalistyczne roboty budowlane – spadek o 5,1 proc.,
  • firmy budujące obiekty inżynierii lądowej i wodnej – spadek o 4,9 proc.

Na temat firm zatrudniających poniżej 9 pracowników nie ma wiarygodnych danych. Można jednak domniemywać, że i one są w kiepskiej sytuacji. Warto zauważyć, że ekonomiczne skutki pandemii jako pierwsi silnie odczuli w budowlance podwykonawcy – jak donosił 7 maja PZPB, ok. 40 proc. z nich miało wtedy duże problemy z dostępnością pracowników i realizacją zadań.

Spadki w budownictwie i remontach są w całej Europie

Jak łatwo się domyślić, globalna epidemia zachwiała budownictwem nie tylko w Polsce. Jak podał Eurostat, produkcja budowlana w Unii Europejskiej i strefie euro spadła gwałtownie już w marcu 2020 r. – łącznie o 15,1 proc. w skali roku. W kwietniu spadki sięgnęły już poziomu 24 proc. rocznie. Do państw najsilniej dotkniętych przez koronawirusa należała Francja, gdzie produkcja w sektorze budowlanym spadła w kwietniu aż o 60,6 proc.

Również sytuacja firm remontowych nie wygląda dobrze. Przykładem mogą być Niemcy, gdzie w ciągu pierwszych sześciu tygodni pandemii praktycznie nikt nie miał odwagi wpuścić ekipy remontowej do domu. W efekcie liczba przeprowadzanych remontów spadła tak bardzo, że obecnie aż połowa firm spodziewa się silnych spadków sprzedaży.

Nie lepiej wygląda zresztą sytuacja w Polsce. Jak podano na konferencji prasowej KlientBezpieczny.pl, bieżący portel krajowych zamówień na roboty budowlano-montażowe zmalał w kwietniu i maju o ok. 50 proc. Spośród ankietowanych firm remontowych 48 proc. stwierdziło, że pozyskało zdecydowanie mniej zleceń niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a 24 proc. – że nieco mniej. Jednocześnie około jedna trzecia firm przyznała, że w czasie lockdownu wielu klientów odwołało remonty zaplanowane wcześniej na kwiecień czy maj.

[QUIZ] W jakim domu powinieneś zamieszkać?

Prawdziwe spadki dopiero przed nami?

Wiele wskazuje na to, że spowodowane przez pandemię problemy w sektorze budowlanym zobaczymy w pełni dopiero w kolejnych miesiącach. Do tej pory firmy budowlane głównie kontynuowały wcześniej rozpoczęte inwestycje. Już teraz wiadomo jednak, że wiele przedsiębiorstw będzie zmuszonych ograniczyć zaplanowane nowe projekty.

Początek tego zjawiska już można zaobserwować. Jak podał GUS, w kwietniu 2020 r. rozpoczęto w Polsce budowę znacznie mniejszej liczby mieszkań niż przed rokiem – buduje się ich aż o 37,8 proc. mniej. W tym samym okresie deweloperzy uzyskali o 26,6 proc. mniej pozwoleń na budowę niż w kwietniu 2019 r. Jest też pewne, że z powodu ekonomicznych skutków pandemii mniej będzie też nowych inwestycji w drogi, mosty i tym podobne obiekty. Wszystko to sugeruje, że sektor budowlany musi przygotować się na trudny rok.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sektor budowlany zaczyna odczuwać kryzys. Duże spadki w budownictwie w Polsce i w Europie - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna