Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie archeologów!

Marcin Zamojski [email protected]
– Każdego dnia odnajdujemy nowe szkielety – mówi Monika Włodarczek, archeolog pracująca przy wykopaliskach w Sedrankach
– Każdego dnia odnajdujemy nowe szkielety – mówi Monika Włodarczek, archeolog pracująca przy wykopaliskach w Sedrankach
Codziennie znajdujemy nowe groby.

Odkryliśmy już 100, ale prace wykopaliskowe potrwają do końca maja. Sądzimy, że znajdziemy ponad 200 grobów - mówi archeolog Hubert Augustyniak.

Budowa obwodnicy Olecka rozpoczęła się w ubiegłym roku. W Sedrankach, na trasie w kierunku Gołdapi, archeolodzy natrafili pod koniec kwietnia na duży cmentarz.

Do mogił wkładali monety

- Jesteśmy zdziwieni tak dużą ilością grobów, ponieważ ten cmentarz nie widnieje w żadnych mapach ani spisach konserwatorskich - opowiada Hubert Augustyniak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej z Zielonej Góry. - Na początku naszych prac odkrywaliśmy głównie szczątki dzieci i noworodków, teraz znajdujemy coraz więcej grobów osób dorosłych.

Szacuje się, że cmentarz pochodzi z początku XVIII wieku i był użytkowany do połowy XIX wieku. - Świadczą o tym monety, które znajdowały się przy ciałach. Prawdopodobnie wkładano je do mogił, aby pomóc przejść zmarłemu na tamten świat. Najstarsza moneta pochodzi z 1710 roku, a najmłodsza przez nas wykopana jest z roku 1842 - relacjonuje archeolog.

O tym, że w tym miejscu mogą znajdować się miejsca pochówku, świadczyła płyta nagrobkowa, którą archeolodzy odkryli na początku prac. - O tej płycie wiedzieli dużo wcześniej mieszkańcy Sedrank - mówi olecczanin Zdzisław Bereśniewicz, historyk i współzałożyciel Koła Miłośników Ziemi Oleckiej. - Nikt jednak nie spodziewał się takiej liczby grobów.

Na płycie nagrobnej widnieje napis w języku niemieckim, że spoczywa tu zmarły 1794 roku Abrah Hillmann, zarządca majątku w Sedrankach. Archeolodzy wykopią jego szkielet pod koniec prac.
- Zarówno szczątki znalezione w Sedrankach jak i płytę zamierzamy umieścić na cmentarzu ewangelickim w Olecku - mówi Henryk Trznadel, zastępca burmistrza Olecka.

Opóźnień nie będzie

Archeolodzy pracować będą w Sedrankach do końca maja. - Nie wpłynie to na opóźnienie planowanego zakończenia prac przy obwodnicy Olecka - zapewnia Karol Głębocki rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Olsztynie. - Prace wykopaliskowe archeolodzy prowadzą na stosunkowo niewielkim terenie, ma powierzchnię około 10 arów. A cała obwodnica liczy 7,6 kilometra. Otwarcie drogi zaplanowaliśmy na maj przyszłego roku. Nawet jeśli będą jakieś opóźnienia, wszystko będzie można nadrobić - zapewnia rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna