Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon pielgrzymkowy

(KP)
Jubileuszowa XXV Piesza Pielgrzymka Różanostocka wyruszy jutro ok. godz. 12 spod białostockiej archikatedry. Młodzież i studenci podziękują za kolejny rok katechetyczny, szkolny i akademicki. To najliczniejsza, bo kilkutysięczna, pielgrzymka na Podlasiu. Przy okazji postanowiliśmy sprawdzić, jakie inne rekordy ustanawiają pątnicy z północno-wschodniej Polski.

W 1710 r. Święta Góra Grabarka zasłynęła z cudu. Na Podlasiu wybuchła epidemia cholery, która dziesiątkowała ludność. Legenda mówi, że pewien człowiek doznał wtedy objawienia, iż uratować się można tylko na Grabarce. Wierni z Siemiatycz nie mając nic do stracenia ruszyli w drogę i ustawili krzyże na Świętej Górze. Ludzie zaczęli zdrowieć i nikt już nie umarł. Na wieść o tym wydarzeniu przybywali na Grabarkę pątnicy z całej okolicy.
Latem 1710 r. zebrało się w tym miejscu około 10 tysięcy osób. W tym samym roku ocaleni wznieśli na Świętej Górze drewnianą kaplicę. Była ona nieduża, mogła pomieścić około stu osób, a wyglądała jak dom mieszkalny. Od tamtej pory na Grabarkę wyruszają pątnicy, można więc przyjąć, iż jest to najstarsza pielgrzymka na Podlasiu. Obecnie wierni prawosławni zbierają się tam w sierpniu, podczas święta Przemienia Pańskiego.
Na przełomie lipca i sierpnia katolicy z Podlasia pielgrzymują do Częstochowy. Wcześniej pątnicy dołączali do Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. Po raz pierwszy w samodzielnie zorganizowanych grupach wierni z Białegostoku wyruszyli w 1987 r. Pielgrzymka na Jasną Górę z Białegostoku, Giżycka czy Gołdapi jest najdłuższą i najtrudniejszą formą "rekolekcji w drodze", pątnicy mają bowiem do przejścia kilkaset kilometrów.
Ale wierni czczą także wizerunki Bogarodzicy w lokalnych sanktuariach. Kult Obrazu Matki Bożej w Krypnie sięga odległych czasów. Świadczą o tym opisy doznanych łask, najczęściej uzdrowień, stare wota pochodzące już z końca XVI i początków XVII wieku, liczne pielgrzymki oraz pieśni i nabożeństwa. Kult ten przetrwał do naszych czasów, a centralna uroczystość w Krypnie obchodzona jest każdego roku w Święto Narodzenia NMP, 8 września. Tradycyjnie do Krypna na specjalną pielgrzymkę udają się mężczyźni.
Podlaskie kobiety pielgrzymują natomiast do sanktuarium w Świętej Wodzie pod Białymstokiem. Z powstaniem tamtejszej świątyni wiążą się legendy z XIII w., kiedy to ślepiec miał przejrzeć na oczy, które przemył w płynącej pod liśćmi wodzie. Kaplicę w tym miejscu poświęcono dopiero w 1719 r. W 1997 r. w sanktuarium powstała Góra Krzyży - Pomnik III Tysiąclecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna