Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub konkordatowy. Co to takiego?

(azda)
Biorąc ślub konkordatowy organizujemy tylko jedną uroczystość. Niepowtarzalny moment ślubu uwieczni tylko dobry fotograf.
Biorąc ślub konkordatowy organizujemy tylko jedną uroczystość. Niepowtarzalny moment ślubu uwieczni tylko dobry fotograf. www.fotografia.bialystok.pl
Zobacz, jakie formalności należy załatwić podczas ślubu konkordatowego.

W 1998 roku Stolica Apostolska zawarła umowę konkordatową z Rzeczpospolita Polską. Od tamtej pory pary młode zawierające ślub w kościele nie muszą dodatkowo podpisywać aktu małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mogą to zrobić w kancelarii proboszcza. Na mocy umowy podpisanej miedzy Kościołem a Państwem ślub ten jest ważny w obliczu prawa i wymogów kościelnych.

Podobną umowę podpisała również Cerkiew Prawosławna w Polsce oraz wiele innych związków religijnych (np. Kościół Baptystów).

Wcześniej pary młode, aby zalegalizować ślub kościelny musiały dodatkowo zawierać związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego i tam podpisywać akt małżeństwa. Wiązało się to z organizacją oddzielnej uroczystości. Często trzeba było rezerwować na to kolejny dzień, a także kupować nową suknię (mniej wytworną niż ta do ślubu w kościele).

Formalności związane ze ślubem konkordatowym
Niestety ślub konkordatowy nie zwalnia pary młodej od załatwiania formalności. Młodzi nie unikną wizyty w USC. Muszą odebrać w nim niezbędne dokumenty, które później przekażą do parafii, w której biorą ślub. Są to m. in. skrócone odpisy aktów urodzenia obojga narzeczonych (ewentualnie akt zgonu poprzedniego małżonka lub rozwodu) oraz zaświadczenie informujące o braku jakichkolwiek przeszkód na zawarcie związku małżeńskiego.
Wszystkie potrzebne dokumenty są wypełniane w obecności księdza na parafii.
Przed samą uroczystością ślubną młodzi podpisuje klauzulę skutków cywilno-prawnych małżeństwa konkordatowego. Robią to w obecności księdza i świadków ( ich obecność jest obowiązkowa). Świadkowie również podpisują ten dokument. Uwaga! Zarówno młodzi jak i świadkowie powinni mieć przy sobie dowody osobiste.
Proboszcz parafii ma obowiązek w ciągu pięciu dni od dat zawarcia ślubu przesłać wypełnione dokumenty do USC. Tam sporządzone zostaną akty ślubów, które nowożeńcy mogą odebrać w urzędzie już po dziesięciu dniach.
W taki sposób para młoda staje się małżeństwem w obliczu kościoła i prawa cywilnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna