Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub w kościele katolickim

Redakcja
Związek małżeński jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym krokiem. Wymaga, więc licznych przygotowań. Nie tylko tych związanych z przygotowaniem, wesela, kupnem sukni czy garnituru. Wiele uwagi poświęcić należy sferze duchowej tego wydarzenia.

Poniżej opisujemy pokrótce obowiązki, jakie wypełnić musi para młoda zanim stanie na ślubnym kobiercu.

Przygotowania

Podstawowym warunkiem zawarcia związku małżeńskiego jest przyjęcie podstawowych sakramentów chrzest, komunia święta, spowiedź, bierzmowanie. Oczywiście znaczna ich część bezpośrednio nie jest powiązana z samym ślubem i wynika z praktyk religijnych.
W kościele wskazany jest odpowiedni wiek, od którego można zawierać związki małżeńskie jest to 18 lat u dziewczyny i 21 u chłopaka. Jeśli warunek ten nie jest spełniony wymagana jest zgoda rodziców.

Przed ustaleniem daty ślubu należy dostarczyć kilka dokumentów o kancelarii parafialnej:
- świadectwo chrztu
- świadectwo bierzmowania
- świadectwo szkolne z ostatniej szkoły, do której się uczęszczało
- w przypadku małżeństw konkordatowych zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do uzupełnienia przez księdza. (Ślub musi być zawarty w ciągu trzech miesięcy od daty wydania zaświadczenia z USC, w przeciwnym razie traci ważność)

Narzeczeni, zanim założą sobie obrączki, muszą przejść kilka ważnych etapów przygotowań duchowych:
- katecheza przygotowująca do życia w małżeństwie (popularnie zwaną kursami przedmałżeńskimi). Jest to pięć niedzielnych spotkań, na których omawiane jest dziesięć tematów związanych z małżeństwem.
- trzy spotkania w Poradni Życia Rodzinnego, która znajduje się przy każdej diecezji. (Narzeczeni podczas spotkań muszą niekiedy wykazać się znajomością praw wiary)
- spisanie w parafii protokołu badania kanonicznego. Chodzi o stwierdzenie braku przeciwwskazań do ślubu np., że narzeczeni nie są krewnymi do czwartego pokolenia lub stwierdzenie, iż związek zawierany jest dobrowolnie, etc.
- dwie zapowiedzi odczytane w parafiach przyszłych państwa młodych

Termin ślubu

Załatwianie wszystkich obowiązków związanych ze ślubem w kościele zajmuje około trzech miesięcy. Nie jest to skomplikowane. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie zgłosić się do parafialnej kancelarii - radzi ksiądz Jarosław Stefaniak
Datę ślubu, należy wyznaczyć jeszcze przed zamówieniem sali weselnej. Pozwoli to uniknąć nieporozumień wynikających z zajętych terminów ślubów w kościele lub trafienia na dzień postny.
- Do samego sakramentu małżeństwa przystąpić można w każdy dzień tygodnia (oprócz Wielkiego Piątku). Zabawy weselnej nie można jednak organizować w piątki. Stąd tradycyjnie dni ślubów w kościele to sobota i niedziela - mówi ksiądz Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii Św. Rocha w Białymstoku.

Małżeństwa mieszane:

Od 1968 roku istnieje porozumienia miedzy kościołem katolickim, a cerkwią prawosławną pozwalające na zawieranie ślubów przez wiernych obu wyznań. Pary mieszane wyznaniowo muszą jednak dopełnić kilku dodatkowych obowiązków:
- strona katolicka musi złożyć pisemne oświadczenie, że wychowa dzieci w wierze katolickiej
- strona prawosławna, oświadcza, iż nie będzie stawiać przeszkód w wychowaniu dzieci w wierze katolickiej
Oświadczenia te składa się w trzech egzemplarzach jeden zatrzymują nowożeńcy, drugi pozostaje w kancelarii parafialnej, kolejny wysyłany jest do kurii z prośbą o dyspensę na zawarcie małżeństwa.

Kiedy już dopełnimy wszelkich formalności, możemy na uroczystej mszy powiedzieć swej "drugiej połowie" sakramentalne "tak". Jest to zobowiązane przed Bogiem i ludźmi. Od tej chwili Młodzi stają się rodziną, która będzie dzieliła ze sobą radości i smutki całego przyszłego życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna