Służby celne i skarbowe jednoczą siły

(peż)Zaktualizowano 
To dla poprawy jakości obsługi podatnika i skuteczniejszej walki z przestępczością - zapewniali wczoraj na konferencji prasowej Wojciech Orłowski, po. dyrektora  Izby Skarbowej w Białymstoku, Dariusz Muszyński, dyrektor Izby Celnej i Alicja Tołwińska, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.
To dla poprawy jakości obsługi podatnika i skuteczniejszej walki z przestępczością - zapewniali wczoraj na konferencji prasowej Wojciech Orłowski, po. dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, Dariusz Muszyński, dyrektor Izby Celnej i Alicja Tołwińska, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.
To dla poprawy jakości obsługi podatnika i skuteczniejszej walki z przestępczością - zapewniali wczoraj na konferencji prasowej Wojciech Orłowski, po. dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, Dariusz Muszyński, dyrektor Izby Celnej i Alicja Tołwińska, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

Pierwszym sygnałem reformy tej sfery życia gospodarczego było m.in. grudniowe przemianowanie Izby Skarbowej w Białymstoku na Izbę Administracji Skarbowej. Ale od 1 marca zmian będzie więcej. Przykładowo, nie będzie już w województwie trzech wspomnianych instytucji, których szefowie prezentowali wczoraj zmiany, tylko dwie: Izba Administracji Skarbowej oraz Urząd Celno-Skarbowy.

- Zapewni to lepsze wykorzystanie kadr, zasobów informatycznych, usprawni komunikację i podniesie skuteczność działania - przekonywali jednym głosem przedstawiciele tych instytucji.

Dyrektor Orłowski wskazywał, że teraz łatwiej będzie np. płatnikom akcyzy, bo będzie opłacana nie w urzędzie celnym, tylko skarbowym, jak pozostałe podatki. - Z kolei płatnicy podatku dochodowego nie odczują żadnych uciążliwości, bo w ich obsłudze nic się nie zmienia. Także adresy urzędów skarbowych pozostają te same, jak do tej pory - precyzował dyrektor Orłowski.

Kilkakrotnie wracał wątek zwiększenia skuteczności walki z przestępczością, bo temu służy właśnie połączenie Izby Celnej i UKS. - Naszym celem będzie szybkie ujawnianie i niwelowanie przestępstw i wykroczeń skarbowych mających wpływ na funkcjonowanie uczciwych podmiotów gospodarczych i działających na szkodę skarbu państwa - informowała dyrektor Tołwińska.

Z kolei dyrektor Muszyński, mówiąc o roli funkcjonariuszy służb celno-skarbowych, wyjaśniał, że będą się zajmowali nie tylko graniczną przestępczością, ale także obsługą obrotu towarowego z zagranicą. Będą też zobligowani do kontroli środków niebezpiecznych, podlegających umowom międzynarodowym.

Zapytany przez nas o rolę nowego narzędzia, jakim będą kontrole celno-skarbowe, które można będzie prowadzić bez wcześniejszego zawiadomienia, dyrektor Orłowski zapewniał:

- Urząd celno-skarbowy jest powołany do zwalczania przestępczości, a nie do zwalczania normalnych przedsiębiorców. Jeśli podatnik rozlicza się w sposób rzetelny, nie powinien się spodziewać kontroli celno-skarbowej.

Czytaj też: Nie ma już Izby Skarbowej w Białymstoku

********
Krajowa Administracja Skarbowa.
Co trzeba wiedzieć - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Reforma pozwoli lepiej wykorzystać potencjał służb podatkowych. KAS ruszy 1 marca, a jej szefem będzie wiceminister finansów Marian Banaś.
Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to reforma dotychczasowych struktur administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Zmiany umożliwią lepsze wykorzystanie ich zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych. Minister właściwy ds. finansów publicznych będzie odpowiedzialny za koordynowanie i współdziałanie w kształtowaniu polityki państwa w zakresie zadań KAS. Połączoną administracją kierował będzie szef KAS, którym został wiceminister finansów, szef Służby Celnej Marian Banaś. Reforma wejdzie w życie 1 marca 2017 r. na podstawie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Dotychczasowa struktura terenowa to trzy niezależne od siebie piony:
* administracja podatkowa (16 izb skarbowych oraz 400 urzędów skarbowych),
* Służba Celna (16 izb celnych, 45 urzędów celnych wraz ze 143 oddziałami celnymi),
* kontrola skarbowa (16 urzędów kontroli skarbowej (UKS), 8 zamiejscowych ośrodków UKS).
Powoduje to rozproszenie i powielanie niektórych zadań, związanych z poborem podatków i ceł, co utrudnia lub uniemożliwia spójne i skuteczne wykonywanie tych zadań. Ponadto obecnie funkcjonują przepisy prawa, które w odmienny sposób regulują kwestie kontroli, przeprowadzanych przez organy podatkowe, kontroli skarbowej oraz celne.
Obecne struktury funkcjonują w tym kształcie w Polsce, z pewnymi modyfikacjami, od ponad trzydziestu lat. Dlatego należy je dostosować do aktualnych realiów globalnej gospodarki i oczekiwań klientów.
Reforma pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych.
Nową, skonsolidowaną KAS będą tworzyć m.in. następujące jednostki organizacyjne:
1. izby administracji skarbowej (16)
2. urzędy skarbowe (400)
3. urzędy celno-skarbowe (16, wraz z delegaturami – 45 i oddziałami celnymi - 143).
Dyrektor izby administracji skarbowej będzie nadzorować zadania wykonywane przez naczelników urzędów skarbowych i naczelnika urzędu celno-skarbowego.
Naczelnicy urzędów skarbowych przejmą kompetencje obecnie funkcjonujących naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celnych, związane m.in. z poborem podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych (oraz innych należności na podstawie odrębnych przepisów czy też egzekucji administracyjnej należności pieniężnych). Zapewnią też obsługę i wsparcie podatników.
Z kolei zadania naczelnika nowo powstałego urzędu celno-skarbowego to m.in. kontrola celno-skarbowa, ustalanie i określanie podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych (oraz innych należności na podstawie odrębnych przepisów) czy obejmowanie towarów procedurami celnymi.
W województwie podlaskim siedzibą zarówno Izby Administracji Skarbowej, jak i Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) będzie Białystok. Natomiast Delegatury UCS znajdą się w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Siatka podlaskich urzędów skarbowych pozostanie bez zmian.
W ramach KAS bezpośrednia obsługa podatników nadal będzie odbywać się w urzędach skarbowych, które pozostaną w dotychczasowej lokalizacji. Dyrektor izby administracji skarbowej będzie organem odwoławczym w sprawach, które należą w pierwszej instancji do naczelników urzędów skarbowych lub naczelnika urzędu celno-skarbowego.
Wyjątek będą stanowiły decyzje podatkowe wydawane przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w następstwie stwierdzenia nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów prawa podatkowego, w ramach przeprowadzonej kontroli celno-skarbowej. W tym przypadku organem odwoławczym będzie ten sam naczelnik urzędu celno-skarbowego. Natomiast naczelnik urzędu celno-skarbowego przejmie zadania dyrektora urzędu kontroli skarbowej i dyrektora izby celnej. Będzie odpowiedzialny m.in. za kontrolę celno-skarbową, audyt czy prowadzenie walki z przestępczością ekonomiczną.
Wszystkie urzędy będą respektować zasady, które przewiduje Konstytucja Biznesu podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców, m.in.:
* co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone,
* domniemanie uczciwości przedsiębiorcy,
* udzielanie informacji i przyjazna interpretacja przepisów,
* proporcjonalność (urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje),
* uczciwa konkurencja (walka z patologiami gospodarczymi),
* szybkość działania.
Skonsolidowana Krajowa Administracja Skarbowa to większy nacisk m.in. na:
* obsługę dużych podatników
W centrali KAS powstanie Departament Obsługi Klientów oraz Kluczowych Podmiotów. Będzie wytyczał kierunek w standardach obsługi klientów oraz dbał o zachowanie profesjonalnej obsługi klientów kluczowych i dużych podatników.
* jednolitą informację podatkową i celną
Powstanie ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która zapewni jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz informację podatkową i celną, dostępną przez telefon 801 055 055 lub 22 330 03 30.
* zapobieganie przestępczości (m.in. wyłudzeniom VAT)
Nowe piony na poziomie centrali KAS oraz w jednostkach terenowych. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń i nieprawidłowości.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Materiał oryginalny: Służby celne i skarbowe jednoczą siły - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirelka

hm... ja słyszałam, że mamy JEDNĄ Służbę Celną... Skąd ta liczba mnoga?

H
Han79

Wielkie gowno....Celnicy byli caly czas przeciwni polączeniu z malo kompetrntną i przestarzałą skarboką....To skandal łączyć sluzbę mundurową z tym PRLowskim przezytkiem gdzie podatnik jest zawsze podejrzany...!!!#

G
Gość

A ja jeszcze przed "zjednoczeniem" zapłaciłem podatek za wynajem prywatny (8,5%) górką, tylko pit 28 złożyłem kilka dni po terminie. Propozycja od "miłej" pani z us: 200zł kary, czy do sądu?
Wziąłem karę ale potem pomyslałem, że tak się poddac bez walki głupio. Napisałem zażalenie, że sytuacja pierwszy raz, uczciwie płacę podatek kiedy większość wynajmuje na czarno, itp...
Zakpili ze mnie, bo skierowali sprawe do sądu o anulowanie mandatu (wystawionego już się nie da anulować), żeby jeszcze doszły mi koszta sądowe.
Sędzina była za mną ale nic nie mogła zrobić jedynie powiedziała żeby na przyszłość nie przyjmować mandatu...

k
ksiadz

napiszę ładniej - kłamstwo, Nadal bedą dręczyć zwykłych szarych ludzi a złodzieje dalej będą kraść tylko wiecej. Gdy zapłaciłem dzień później podatek to zostałem uwięziony w pokoju Urzędu skarbowego i musiałem podjąć decyzję czy chce iść do sądu czy przyjmuję chorędalną kare, za 50zl podatku -500zl mandatu. Gdybym nie zapłacił podatku to bym i nie miał kary- wniosek tylko .... płacą.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3