Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer ścieżką to uczta dla oka. Przyrodnicy oznakowali obszary chronione

Weronika Kowalewska [email protected]
- Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ostoje i siedliska przyrodnicze, siedliska roślin, zwierząt i grzybów.
- Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ostoje i siedliska przyrodnicze, siedliska roślin, zwierząt i grzybów. sxc.hu
W województwie warmińsko-mazurskim jest 110 rezerwatów przyrody, jednak nie wszystkie mogą odwiedzać turyści.

Ostoja Napiwodzko-Ramucka, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Warmińskie Buczyny, Murawy na Pojezierzu Ełckim oraz Ostoja Poligon Orzysz - to obszary Natura 2000, przy których pojawiły się tablice informacyjne. Po tych terenach można poruszać się swobodnie, pamiętając jednak o szacunku dla przyrody. Nie można niszczyć występujących tam roślin i grzybów, bo mogą być chronione. Nie należy płoszyć napotkanych zwierząt, ani ich dokarmiać.

Tablice stanęły również na granicach rezerwatów przyrody. Jednak tylko część z nich można zwiedzać pieszo lub rowerem.

Chronią zagrożone gatunki oraz siedliska

Natura 2000 to program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody. Polska przystąpiła do niego w 2003 roku. W ramach programu wyznaczone zostają tzw. obszary specjalnej ochrony ptaków oraz specjalne obszary ochrony siedlisk. W sumie na Warmii i Mazurach obszary Natura 2000 zajmują 27 proc. powierzchni województwa.

- W tym roku wytypowaliśmy do oznaczeń trzy obszary Natura 2000, gdzie chronione są cenne siedliska przyrodnicze oraz dwa obszary, gdzie przedmiotem ochrony jest dzikie ptactwo zagrożone wyginięciem. Staraliśmy się, żeby tablice były ustawione w miejscach widocznych i często uczęszczanych. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę odwiedzających te tereny na ich szczególne wartości przyrodnicze - mówi Maria Mellin, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Ścieżki dydaktyczne

Podobne tablice ustawiono przy granicach czternastu rezerwatów przyrody: Borki, Półwysep pięciu wysp na jeziorze Rydzewskim, Sztynort, Piłackie Wzgórza, Cisowy Jar, Torfowisko na Tatarskiej Górze, Mokre, Jezioro Nidzkie, Ptasia Wyspa, Jezioro Długie, Jezioro Drużno, Jezioro Kośno, Małga, Dęby Napiwodzkie. W zależności od przedmiotu ochrony, możemy wśród nich wyróżnić rezerwaty torfowiskowe, faunistyczne, florystyczne, leśne, krajobrazowe i wodne.
- Pamiętajmy, że w rezerwacie przyrody można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Jeśli takie szlaki nie zostały wyznaczone, obowiązuje zakaz wstępu na jego teren - dodała Maria Mellin.

Spacer ścieżką na pewno dostarczy nam wielu wrażeń, jednak nie należy zapominać o podstawowych zasadach. W rezerwacie przyrody nie możemy między innymi biwakować, palić ognisk, wprowadzać psów, uprawiać sportów wodnych, pływać, żeglować, używać łodzi motorowych. Chyba, że miejsca do tego przeznaczone wyznaczy regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Nowe ścieżki dydaktyczne, po których można spacerować, wytyczono m.in. w rezerwacie przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. Romana Kobendzy. Dzięki pracy leśników możemy również spacerować nową ścieżką edukacyjną w rezerwacie przyrody Dolina rzeki Wałszy.

- Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ostoje i siedliska przyrodnicze, siedliska roślin, zwierząt i grzybów. To szczególne miejsca, ważne dla lokalnej przyrody. Stąd pewne ograniczenia w ich użytkowaniu. Musimy o tym pamiętać, a ustawione przez nas tablice mają to ułatwić - dodała Maria Mellin.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna