Specjalista pomoże wrócić do formy

Agata Sawczenko [email protected]
Cudów nie ma, ale jest ciężka praca oraz nowoczesne metody i urządzenia, które przyspieszają tempo powrotu do zdrowia i sprawności – mówią doświadczeni rehabilitanci z białostockiej Hansy
Cudów nie ma, ale jest ciężka praca oraz nowoczesne metody i urządzenia, które przyspieszają tempo powrotu do zdrowia i sprawności – mówią doświadczeni rehabilitanci z białostockiej Hansy
Udostępnij:
Podstawą skutecznej terapii jest doświadczenie i wiedza rehabilitanta.

Nowoczesne urządzenia, do których również potrzeba określonych kompetencji, stanowi dodatkowe wsparcie w pracy.

- Współczesna terapia rehabilitacyjna oparta jest na neurofizjologii, na tworzeniu prawidłowych funkcji, na propriocepcji, czyli tzw. zmyśle kinestycznym - mówi dr Marta Szeparowicz, lekarz rehabilitant z Centrum Medycznego Hansa w Białymstoku. - To zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu czyli proprioreceptory znajdują się w mięśniach i ścięgnach. Dostarczają mózgowi prawidłowych informacji. Dzięki temu wiemy, jak ułożone są nasze kończyny bez konieczności patrzenia na nie.

Gdy boli kręgosłup
Jedną z nowoczesnych metod wykorzystujacych neurofizjologię jest terapia PNF, którą stosuje się w leczeniu schorzeń neurologicznych i ortopedycznych - zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. To terapia oparta na wzorcach ruchowych, które towarzyszą nam w każdej czynności. To tworzenie funkcji ruchowej. PNF poddawani są pacjenci po urazach narządu ruchu, np. po operacji barku.
Drugą metodą jest Kinetic Control, którą stosuje się w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Rehabilitacja tą metoda polega na poprawie stabilizacji głębokiej kręgosłupa.

- Najskuteczniejszym sposobem leczenia bólu kręgosłupa, niezależnie od odcinka - szyjnego czy lędźwiowego, jest terapia manualna metodą McKenziego. To metoda wymagająca przede wszystkim znacznej współpracy z pacjentem. Jest terapią nowoczesną, nieinzawzyjną, nie wymaga przeprowadzania żadnych zabiegów. Jest z powodzeniem stosowana w przypadku rwy kulszowej czy rwy barkowej - mówi doktor Marta Szeparowicz, która specjalizuje się w rehabilitacji właśnie tą metodą.

Na dowód niebywałej skuteczności terapii, doktor wspomina pacjenta zakwalifikowanego do operacji kręgosłupa, z powodu silnej rwy barkowej, który właśnie dzięki niej uciekł spod skalpela i wrócił do pełnej sprawności już po dwóch miesiącach ćwiczeń.

Wrócić do formy po operacji
Lekarze z Hansy zwracają uwagę, że nowe techniki operacyjne wymagają wprowadzania zupełnie nowych sposobów i form rehabilitacji pozabiegowej. Mowa o zabiegach ortopedycznych, wśród których najpopularniejsza w ostatnim czasie jest artroskopia, po której pacjent musi być poddany odpowiedniej rehabilitacji.

- Jedną z form jest wykorzystywanie CPM, czyli urządzenia opartego o tzw. Ciągły Ruch Bierny (Continuous Passive Motion) - wyjaśnia doktor.

To przyrząd, który dzięki indywidualnemu i odpowiedniemu, w zależności od fazy rehabilitacji, ustawieniu zakresu ruchu, przywraca sprawność zoperowanego stawu. Istnieją trzy rodzaje urządzeń CPM. Każdy został zaprojektowany z myślą o rehabilitacji oddzielnych stawów: barkowego, skokowego i kolanowego. To urządzenie stosowane w pierwszym etapie rehabilitacji po przebytym zabiegu.
Innym rodzajem nowoczesnej rehabilitacji jest opracowana przez japońskiego lekarza Kenzo Kase metoda Kinesio Taping. Polega ona na zastosowaniu specjalnych taśm klejących różnej mocy, które mają na celu poprawienie ukrwienia, stabilizacji, działają przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, służą wspieraniu funkcji stawu i jego stabilizacji.

- Metoda może być stosowana w każdej grupie wiekowej, a jest oparta na odruchach neurofizjologicznych. To bardzo często stosowana terapia u sportowców i u osób aktywnych - mówi doktor.

Zamroź się na trzy minuty
Ciekawostką jest natomiast terapia przy użyciu kriokomory. Kriokomora działa pozytywnie na szereg czynności i funkcji organizmu: poprawia wydolność organizmu, pracę układu ruchowego, ale też wspiera system psychiczny. W kriokomorze panują ekstremalne warunki. Temperatura oscyluje w granicach minus 110-130 st C!

- Zabieg trwa około trzech minut. Odpowiednio przygotowany pacjent, ubrany w specjalną bawełnianą bieliznę, drewniaki, maseczkę i opaskę na uszy, wchodzi do zamkniętej komory. W tym czasie wykonuje delikatne ruchy, ale nie wolno wtedy rozmawiać. Po wyjściu, pacjent zostaje poddany trwającym około pół godziny ćwiczeniom na różne partie ciała, z użyciem cykloergometrów, orbitreków lub atlasu - dodaje Marta Szeparowicz.

Najlepsze efekty przynosi cykl dziesięciu zabiegów powtarzanych dwa razy do roku. Zabiegi w kriokomorze są polecane osobom ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, w chorobach reumatycznych i w ortopedii, w chorobach neurologicznych, ale też w stanach depresyjnych.
Kriokomora działa również pozytywnie na urodę, likwiduje cellulit. Poprawia kondycję, dlatego chętnie korzystają z niej sportowcy.

Specjalnie dla małych pacjentów
W porównaniu do terapii prowadzonych u dorosłych, rehabilitacja dziecięca różni się w sposób wyraźny.
- Tu przede wszystkim pracujemy metodami neurofizjologicznymi, polegającymi na dostarczaniu dziecku prawidłowych bodźców, przy jednoczesnym eliminowaniu tych nieprawidłowych, a mniejszy jest udział urządzeń i sprzętu rehabilitacyjnego. W tej sferze wyróżnia się metodę: NDT, Vojty, PNF i PeTo - mówi dr Elżbieta Kuchlewska, specjalista rehabilitacji z Hansy.

Doktor wyjaśnia, że powyższe formy usprawniania dzieci są co prawda stosowane od lat, ale wynika to ze specyfiki pracy z dzieckiem.
- W rehabilitacji osób dorosłych istnieją znacznie szersze możliwości stosowania dodatkowych urządzeń wspomagających proces powrotu do sprawności, określonych partii ciała. Rehabilitacja dzieci odbywa się całościowo. Mamy pomagać, a nie szkodzić - dodaje.

W terapii najmniejszych pacjentów od pewnego czasu wykorzystuje się specjalne kombinezony stabilizujące, przy pomocy których można skutecznie wpływać na konkretne okolice ciała, korygując i poprawiając to, co wymaga zmiany, odchodząc tym samym od typowych gorsetów.

Po pochylni w kierunku zdrowia
Znakomite efekty, zwłaszcza w terapii dzieci nadpobudliwych, które mają isotne problemy ze sobą i ze znalezieniem się w obecnym świecie, przynosi metoda SI (Sensor Integation), która jest realizowana w specjalnie wyposażonej sali ćwiczeń, pełnej rozmaitych pochylni, przeszkód, podwieszek, wałków, trampolin, płaszczyzn ruchomych.

Innym, niestosowanym do niedawna rodzajem terapii u dzieci jest rehabilitacja w "Sali doświadczania świata", która polega na stymulacji wielozmysłowej dziecka. Pomieszczenie przypomina małe centrum nauki Kopernik, w którym w bezpiecznych warunkach dzieci mogą odkrywać fascynujący świat kolorów, dźwięków, zapachów i kształtów. Terapia ma na celu poprawę koordynacji ruchowej i wzrokowej.

- To działanie z wykorzystaniem wielu różnych zmysłów: węchu, słuchu, dotyku, wzroku. Dziecko poddawane jest zabiegom aromaterapii, muzykoterapii, odbywa się stymulacja wzrokowa, rozwiajany jest dotyk, słuch. To rodzaj nieco innej terapii. Bardziej łagodnej, która nie wymaga tak wiele wysiłku. Dlatego to miejsce jest tak bardzo lubiane przez rehabilitowane u nas maluchy - mówi doktor Elżbieta Kuchlewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
ciekawski
Kolejna reklama Hansy (pewnie i tym razem bezpłatna). Czyżby Hansa nie była w stanie zrealizować tego potężnego kontraktu który dostała od NFZ ??? A może te miliony złotych to za mało dla pazernych właścicieli Hansy i chcą ściągnąć jeszcze dodatkowych pacjentów którzy przyjdą i zapłacą z własnej kieszeni?
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie