Spór ze szpitala trafił do sądu

(ika)
Udostępnij:
Dla nas ta uchwała jest jednoznaczna z likwidacją szpitala - mówiła Teresa Kamińska, dyrektor Specjalistycznego ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc.

- Z porozumienia marszałka i rektora Uniwersytetu Medycznego wynika, że po połączeniu, rektor zwróci marszałkowi budynek szpitala przy ul. Warszawskiej. To oznacza, że nasi pracownicy i pacjenci zostaną na lodzie. Bez bazy materialnej nie ma ani pracy, ani leczenia.

Skarga tej placówki oraz szpitala zakaźnego w Białymstoku na uchwałę sejmiku województwa, która zakłada połączenie go ze szpitalem klinicznym, trafiła w czwartek na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd odrzucił wniosek Rady Społecznej szpitala gruźliczego o dopuszczenie jej do udziału w postępowaniu.

- Nie jest ona organizacją społeczną, a jedynie organem doradczym swoje pracodawcy - tłumaczył sąd.
Z podobnym losem spotkał się również wniosek szpitala o zawieszenie postępowania. Argumentem przedstawianym przez szpital gruźliczy, jest fakt, że wkrótce mogą wpłynąć kolejne skargi na uchwałę sejmiku województwa.

WSA mógłby więc rozpatrzyć je w jednym postępowaniu. Do złożenia skargi szykują się na przykład sami pacjenci. Inicjatywę wspiera 317 osób. Sąd administracyjny odrzucił oba wnioski. Od tej decyzji stronom przysługuje odwołanie, dlatego dopóki decyzja nie uprawomocni się, sąd musiał odroczyć rozprawę.

Dyrektor Kamińska uważa, że uchwała sejmiku została podjęta niezgodnie z prawem. Zwraca też uwagę na brak konsultacji ze związkami zawodowymi. - O łączeniu szpitali dowiedzieliśmy się z gazet - mówi.
Z kolei pełnomocnik marszałka, mec. Bogusław Talarczyk, twierdzi, że akta sprawy zawierają dowody na to, że zamierzenia marszałka były wszechstronnie konsultowane. - To, że ktoś nie skorzystał, ze swego uprawnienia nie może być traktowany jako zarzut wobec samego faktu.

Mec. Talarczyk podkreślał, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny dynamicznie się rozwija. Połączenie skarżących szpitali z USK, wydaje się więc korzystne i będzie skutkowało polepszeniem jakości ich świadczeń. Przypomniał, że nie ma mowy o jakichkolwiek zwolnieniach w żadnym ze szpital. Uchwała obejmuje bowiem 2 letnią gwarancje zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie