Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie opłatkowe w sokólskim starostwie. Były życzenia i wspólnie dzielenie się opłatkiem. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Urzędnicy starostwa w Sokółce spotkali się na uroczystej wigilii z radnymi i zaproszonymi gośćmi
Urzędnicy starostwa w Sokółce spotkali się na uroczystej wigilii z radnymi i zaproszonymi gośćmi pow. sokólski
W Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyła się symboliczna Wigilia. Przybyli na nią duchowni z kościoła katolickiego i prawosławnego, przedstawiciele religii muzułmańskiej, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek, dyrektorzy szkół, radni, dyrektorzy i pracownicy starostwa, służby mundurowe. Wydarzenie uświetnił występ Weroniki Bergiel, Oliwii Popławskiej i Krzysztofa Zalewskiego z Zespołu Powiatowego Studio Poezja, którzy wprowadzili zebranych w świąteczny nastrój.

- Święta Bożego Narodzenia to taki niezwykły czas, w którym każdy z nas przy stole wigilijnym widzi tylko samo dobro, zapomina o złych emocjach. To moment, kiedy wszyscy wracamy pamięcią do tych, którzy odeszli z naszych rodzin, do nieobecnych już przyjaciół. To wspaniałe, że w naszej kulturze i wierze tak cudownie celebrujemy ten moment - rozpoczął spotkanie opłatkowe Piotr Rećko, starosta sokólski.

Do życzeń przyłączyła się Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Życzyła wszystkim oraz ich rodzinom najpiękniejszych i wymarzonych świąt Bożego Narodzenia, ciepłych w sercu i mroźnych na zewnątrz.

Kiermasz świąteczny na rzecz chorego Łukasza z Suchowoli. Zobacz zdjęcia i wideo z tego wydarzenia

Uczestniczący w wydarzeniu ksiądz Stanisław Gniedziejko, wicekustosz Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce zauważył, że poprzez te spotkanie zaznaczamy wspólnotę z Chrystusem.

Niech pokój i dobro zagoszczą

- Wszystkim tu zgromadzonym życzę, niech pokój i dobro zagoszczą w naszych sercach, a dni świąteczne niech będą przeżywane w obecności Chrystusa, który jest mocą swojego ludu – dodał ks. Gniedziejko.

Duchowny kościoła prawosławnego, Adrian Charytoniuk podkreślił z kolei, że spotkano się aby przyjąć narodzonego Chrystusa.

Magiczne Mikołajki z Joanną Jędrzejczyk w Dąbrowie. Gwiazda najpierw prowadziła trening, później rozdawała autografy. Zobacz zdjęcia i wideo

- Powinniśmy w tych czasach, kiedy kamienieją serca być przykładem i otworzyć się na przyjęcie Chrystusa. A kiedy będziemy to czynić bezgranicznie, wówczas te wszystkie życzenia, które będziemy sobie składać, spełnią się, a Chrystus będzie nas prowadził aż do ostatnich dni – dodał ksiądz Adrian, proboszcz parafii św. App. Piotra i Pawła w Samogródzie.

Ksiądz Adam Baranowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokółce, w swoim wystąpieniu skupił się głównie na znaczeniu wielokulturowość w naszej Małej Ojczyźnie.

Wielokulturowość to nasza siła

- Ziemia Sokólska to miejsce, które od wielu wieków łączy różne kultury, tradycje i religie. Niebo nad Sokólszczyzną jest usłane różnymi krzyżami i znakami. Obok siebie stoją: wspaniałe cerkwie, sanktuarium, kościoły i meczety. To wszystko świadczy o naszej wielokulturowości, głębokiej tradycji, a przede wszystkim o tym, że zawsze byliśmy mocni przede wszystkim dlatego, że byliśmy razem - mówił.

"Rola i miejsce seniorów w życiu społeczności lokalnej". W Sokółce odbyła się konferencja poświęcona osobom starszym. Zobacz wideo

Kapłan przypomniał, że przed wojną w Sokółce połowę mieszkańców stanowili starsi bracia w wierze. Podobnie, w Dąbrowie Białostockiej, Janowie czy Korycinie, około 70-80% społeczeństwa wyznawało judaizm. Według niego, dzięki tej różnorodności wyznań, byliśmy wielką siłą, bo, jak wspomniał przywołując słowa Jana Pawła II, mogliśmy oddychać dwoma płucami - wschodnim i zachodnim.

- Ten oddech daje życie zarówno kościołowi katolickiemu jak i prawosławnemu, do których należymy. Nasze trwanie, wiara i przynależność do Chrystusa, czy nazwiemy go Jahwe, Bogiem, czy Allahem, zawsze jest siłą dla nas wszystkich, wyznawców. A wzmagają ją konkretne momenty historyczne, takie jak np. Wcielenie, czyli Boże Narodzenie, które właśnie nadchodzi - mówił.

Podzielili się opłatkiemObok słów przedmówcy nie przyszedł obojętnie Maciej Szczęsnowicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki, dziękując za te piękne i prawdziwe przesłanie. W imieniu całej społeczności muzułmańskiej życzył wszystkim zdrowych i radosnych świąt.

Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego i wspólnej modlitwie poprowadzonej przez ks. Jarosława Ciuchnę, zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu Adam Michcik jak oddać ważny głos - na region

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna