Srebro Mor, Bielawska nie spełniła swoich marzeń

Miłosz Karbowski
Martyna Bielawska zajęła 6. miejsce w skoku wzwyż. Nadzieje medalowe prysły na wysokości 184 centymetrów. B. Maleszewska
Nowy Sad. Trzy dziewczyny z naszego regionu pojechały na Mistrzostwa Europy juniorów w lekkoatletyce. Wróciły ze srebrnym medalem, który wywalczyła Karolina Mor.

Oszczepniczka Hańczy Suwałki dopiero w grudniu skończy 18 lat. W tym roku kilkakrotnie biła już swój rekord życiowy, śrubując go do rezultatu 54.73 m. Podczas mistrzostw w Nowym Sadzie nie poprawiła go, ale rzucała bardzo równo.
Już w eliminacjach osiągnęła wynik 53,63. W finale w najlepszym rzucie, w trzeciej serii oszczep pofrunął 6 centymetrów krócej, jednak mogło to nawet dać złoty medal. Dopiero w piątej próbie Serbka Tatjana Jelaca wprawiła wszystkich w zdumienie, przekraczając 60 metrów i rozstrzygając sprawę mistrzostwa Starego Kontynentu.

Mor to na co dzień uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego na Dojlidach. Tak jak dwie inne uczestniczki ME juniorów w Nowym Sadzie, Martyna Bielawska (Podlasie Białystok) i Magdalena Żebrowska (Narew Kurpiewski Łomża).

Martyna jechała na zawody z wielkimi nadziejami. Pobity niedawno rekord życiowy w skoku wzwyż - 190 centymetrów - stawiał ją w roli faworytki. Przed jej koronną konkurencją startowała w skoku w dal, zajmując 8. miejsce z niezłym wynikiem 6,09. W eliminacjach pobiła nawet rekord życiowy - 6,19.

- Może ten konkurs miał jakiś wpływ na wynik w skoku wzwyż. Poza tym to jest młodość, trudno spodziewać się stabilnej formy. Martyna była także jedną z faworytek, a taka świadomość też nie pomaga - mówi trener lekkoatletów Podlasia Białystok Wojciech Niedźwiedzki.

Bielawska w pierwszych próbach pokonała wysokości 1.71, 1.76 i 1.80. Niestety - 184 cm - tym razem było już za dużo. Zajęła 6. miejsce ex aequo z trzema innymi zawodniczkami. Brązowy medal dawała wysokość 1.89. Złoto wywalczyła Rosjanka Natalia Mamlina (1.91).

Żebrowska z wynikiem 13,75 w eliminacjach kuli zajęła 15. miejsce i nie zakwalifikowała się do finału. Ją jednak tłumaczy kontuzja stawu skokowego.