Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa popielcowa. Kiedyś kobiety szły tego dnia do karczmy

(bieb)
sxc.hu
Popielcowa środa oznaczała dla kobiet z Mazur ostatnią zabawę. Szły tego dnia do karczmy. Tym, które nie wyszły za mąż, przyczepiano do ubrania drewniane kłody. Mazurskie zwyczaje odeszły w zapomnienie wraz z masowymi wyjazdami autochtonów po II wojnie światowej.

Zapiski z obrzędowości byłych mieszkańców naszego regionu zgromadziło Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
- Na Warmii środę popielcową nazywano "suchą środą", a na Mazurach "popielnikiem" - mówi etnolog Iza Szmuc z węgorzewskiego muzeum.

W innych regionach Polski istniał dawniej zwyczaj obrzędowych tańców tzw. "skakanie na urodzaj". Inną zabawą w Popielec było naznaczanie młodych kobiet, którym nie udało się wyjść za mąż, poprzez przyczepianie im do ubrania drewnianej kłody lub śmiesznych drewnianych figurek. Na Warmii i Mazurach ten zwyczaj przeniesiono na ostatni dzień zapustów.

- Ale jeszcze w środę popielcową odbywać się mogły tradycyjne zabawy kobiet w karczmie. To był ostatni dzień uciech, choć przeznaczony tylko dla pań - przypomina oryginalny obyczaj Iza Szmuc.
W naszym regionie charakterystycznym zwyczajem było wieszanie na znak postu patelni w kominie lub wynoszenie jej do lasu. W środę wieczorem można się było natknąć na młodzież, która z krzykiem obwoziła w beczce popiół i rzucała nim w przechodzących ludzi.

Podczas postu nie jadano mięsa, nabiału, jedynym tłuszczem był olej lniany. W środy i piątki jadano jedynie suchy chleb. Ludzie spragnieni mięsa mawiali: "Jeszcze nocka i Wielkanocka, mięsko chodź do mnie". Narzucano sobie inne jeszcze umartwienia. Fajki i przybory do palenia wkładano do schowków. Zamykano na klucz instrumenty muzyczne. Niedozwolona była muzyka, śpiewy, zabawy. Na czas Wielkiego Postu ustawało życie towarzyskie. Zastępowało je wspólne odmawianie pacierza i lektura pobożnych książek.

W katolickiej obrzędowości Popielec oznacza pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to wstępny dzień pokuty do następnych 40 dni (nie licząc niedziel). Tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernych lub posypuje ich głowy popiołem. Ksiądz przypomina przy tym: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz.

W środę popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ograniczenie liczby posiłków do jednego obfitego i dwóch skromnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna