Stanął na olimpijskim podium. Jedyny od nas

dk
Piotr Markiewicz po dekoracji w Atlancie. Z brązowym medalem olimpijskim
Piotr Markiewicz po dekoracji w Atlancie. Z brązowym medalem olimpijskim Archiwum Gazety Współczesnej
Chociaż w igrzyskach olimpijskich wystąpiło już kilkudziesięciu sportowców klubów z województwa, to tylko jeden sięgnął po medal. Jest nim kajakarz augustowskiej Sparty - Piotr Markiewicz.

Gdy latem 1996 roku jechał do amerykańskiej Atlanty na Igrzyska XXVI Letniej Olimpiady miał dopiero 23 lata. Na kajakarza to wiek bardzo młody, ale Piotra Markiewicza już wtedy zaliczano do grona faworytów. Był bowiem wielokrotnym medalistą najpoważniejszych zawodów.

Swój medalowy debiut w mistrzostwach świata zaliczył trzy lata wcześniej. W Kopenhadze w czwórce wraz z kolegami zdobył srebrny medal. Rok później powtórzył ten wynik w Meksyku. Jednak swoje olbrzymie możliwości kajakarz Sparty pokazał w następnym sezonie. Mistrzostwa świata w Duisburgu w 1995 roku były popisem Markiewicza. Wprawdzie w czwórce zdobył z kolegami „tylko” brąz, ale klasę zademonstrował w jedynce. W tej najbardziej cenionej w kajakarskim świecie konkurencji wywalczył dwa tytuły mistrza świata. Piotr Markiewicz triumfował w sprincie na 200 metrów oraz na olimpijskim dystansie 500 metrów. Nic więc dziwnego, że do Atlanty jechał jako jeden z naszych faworytów.

Zawodnik Sparty stanął na olimpijskim podium, ale na najniższym stopniu. W decydującym wyścigu musiał uznać wyższość także jak on utytułowanych rywali: Włocha Antonio Rossiego i Duńczyka Knuta Holmanna.

Po powrocie do kraju, na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie odbyła się uroczystość powitania medalisty olimpijskiego. Wziął w niej udział również kolega klubowy Piotra, Adam Wysocki. On też startował w Atlancie. Do miejsca na podium zabrakło mu niewiele. W czwórce, w której płynął też Markiewicz, zajął 4. miejsce.

Adam Wysocki miał przedłużyć medalowe zdobycze olimpijskie kajakarzy Sparty. Stworzył wraz z Markiem Twardowskim reprezentacyjną dwójkę. W mistrzostwach świata zdobywali medale we wszystkich barwach. Ale na podium igrzysk olimpijskich już nie stanęli. Dzieliło ich od niego niewiele. W Sydney w 2000 roku byli na piątym miejscu, cztery lata później w Atenach - na czwartym.

W Rio de Janeiro olimpijskie podium może zdobyć młodsza koleżanka klubowa Piotra Markiewicza, Adama Wysockiego i Marka Twardowskiego - Edyta Dzieniszewska-Kierkla. Wystartuje w czwórce 19 sierpnia. Miejmy nadzieję, że z powodzeniem, jak Piotr Markiewicz w 1996 roku w Atlancie i białostoczanin Jerzy Melcer, który zdobył brąz w 1976 roku w Montrealu, ale jako piłkarz ręczny kieleckiej Korony.

1976 rok - 1996 rok - 2016 rok. Nasze olimpijskie medale co 20 lat?