Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stand-upy start-upów. I widowisko dla młodzieży. O... biznesie. Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym

Maryla Pawlak-Żalikowska
28 września o godz. 11.30 rozpocznie się w białostockiej operze widowiskowe spotkanie, podczas którego m.in. Jarosław Kazberuk opowie  młodzieży o swoim rajdowym sposobie na życie
28 września o godz. 11.30 rozpocznie się w białostockiej operze widowiskowe spotkanie, podczas którego m.in. Jarosław Kazberuk opowie młodzieży o swoim rajdowym sposobie na życie Polska Press
Za tydzień, na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku, wśród dziesiątków paneli dyskusyjnych będzie też miejsce na promocję i inspirację młodych ludzi.

Przedstawiciele Jagiellonii Białystok - najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego w północno-wschodniej Polsce; Jarosław Kazberuk - kierowca i pilot rajdowy, trener judo, ośmiokrotny uczestnik Rajdu Dakar; Mariusz Kędzierski - artysta i mówca motywacyjny, który urodził się bez rąk; jest utalentowanym rysownikiem- hiperrealistą, którego prace sprzedawane są na całym świecie; Paweł Małaszyński z zespołem Cochise...

To oni wystąpią drugiego dnia Wschodniego Kongresu Gospodarczego (28 września) w Operze i Filharmonii Podlaskiej przez setkami młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych. Po co? - Od wielu lat dostrzegamy exodus młodych ludzi, jeśli nie z kraju, to na pewno z naszego regionu. Jeżeli nie zrobimy nic, by ich zatrzymać, za kilkadziesiąt lat ten region przestanie istnieć - mówi Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. To właśnie PFRR jest w Białymstoku głównym organizatorem tego spotkania z młodzieżą, będącego realizacją projektu pod nazwą EEC - Liderzy Przyszłości. Projekt zainicjowany został w 2014 roku w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego i jest obecnie kontynuowany na Śląsku.

- Spotkanie kilkuset najbardziej ambitnych młodych ludzi ze szkół średnich organizujemy już po raz trzeci - wyjaśnia dalej Andrzej Parafiniuk. - Chcemy im pokazać, że młodość to najlepszy czas na podjęcie ryzyka, że pasję można przekuć w biznes i że każda bariera może być przełamana. Zaszczepiamy w nich z jednej strony pozytywną energię, a z drugiej - pokazujemy przykłady młodych ludzi, którzy nie potrzebują stąd wyjeżdżać, by doskonale się realizować.

- Cieszy nas zaangażowanie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, która zaproponowała, podobnie, jak w ubiegłym roku, bardzo ciekawy program. Entuzjastyczne przyjęcie tej inicjatywy przez uczniów białostockich szkół utwierdza nas w przekonaniu, że takie spotkania są dla nich cennym źródłem inspiracji - mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP.

Jak już kilka razy wspominaliśmy, kongres jest też okazją promocji młodych firm, które powstają w regionie. Już drugi raz przy okazji tego gospodarczego spotkania w Białymstoku zorganizowany został dla nich konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej. Zgłoszenia trwały do 15 września. Na listę trafiły 44 firmy, z których eksperckie jury wybierze najlepszą dziesiątkę. Zaprezentuje się ona przed półtoratysięczną kongresową publicznością i znajdzie się tym samym w centrum uwagi biznesmenów, polityków z regionu, kraju i Europy, inwestorów, finansistów, samorządowców, naukowców i mediów. Najlepsi będą mogli wystawić własne stoiska w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki, ale również wziąć udział w debatach panelowych z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i odnoszących sukcesy start-upów. Specjalnie zaaranżowana strefa networkingowa będzie miejscem spotkań z inwestorami i potencjalnymi partnerami, a także okazją do zaprezentowania swoich produktów i usług.

Laureatów konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej poznamy 27 września podczas gali kongresu. Będzie ona także okazją do poznania finalistów dwóch innych konkursów towarzyszących kolejny rok tej imprezie: TOP Inwestycje Polski Wschodniej i TOP Pracodawcy Polski Wschodniej. W obu konkursach jest także miejsce na głos internautów - do wczoraj na Portalu Samorządowym można było oddać głos na inwestycje, a jeszcze dziś trwa głosowanie na najlepszego pracodawcę - to głosowanie odbywa się na portalu pulshr.pl.

Wśród pracodawców największe poparcie internautów ma firma Sipma z woj. lubelskiego, którą goni G2A.com z tego samego województwa (w woj. podlaskim liderem jest SM Mlekpol). Natomiast w kategorii Inwestycje - wygrała bezapelacyjnie rewitalizacja śródmieścia Lublina (u nas największe poparcie zdobyła budowa Fabryki Mebli Forte w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Kongres trwa 27-28 września.
Jeszcze można się rejestrować na portalu

www.wschodnikongres.eu

Tam też jest dokładna agenda imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna