MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stosy ludzkich kości w kościelnej krypcie

Kazimierz Radzajewski
– To nie był porządny pochówek. Ludzkie szczątki złożono bezładnie w krypcie. Jest ich bardzo dużo – mówi archeolog Wiesław Więckowski.
– To nie był porządny pochówek. Ludzkie szczątki złożono bezładnie w krypcie. Jest ich bardzo dużo – mówi archeolog Wiesław Więckowski. K. Radzajewski
Knyszyn. Archeolodzy zbadali kryptę w kny-szyńskim kościele i odjechali. Zamurowano wejście do podziemi. Są tam szczątki 25 ludzi.

To jedyne odkrycie, jakiego dokonali naukowcy. Spodziewanej urny z sercem Zygmunta Augusta nie odnaleziono. Ale archeolodzy jeszcze tu wrócą...
Naukowcy zbadali kryptę, którą na wiosnę odkryła ekipa budowlańców pracujących przy odwodnieniu świątyni.

- Po wojnie zaglądałem do tej krypty. Jestem pewien, że w podziemiach jest ukryta urna z sercem Zygmunta Augusta. Król tu zmarł i tu zostawił swoje serce. Urna, niestety, zaginęła bez śladu. Jeśli gdzieś jest, to tylko tu - mówi Ryszard Dworzańczyk, historyk-amator.

Zawiadomiono Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Archeolodzy przyjechali w połowie listopada i zbadali kryptę. Odkryto tylko stosy ludzkich kości. Nie wiadomo kiedy i dlaczego je tu złożono.

- W innych kryptach też są całe stosy ludzkich szczątków - mówiła Agnieszka Niemirka, archeolog z Krajowego Ośrodka Badań Zabytków.

- Mogą to być pochówki, które odbywały się niegdyś na przykościelnym cmentarzu. Przy okazji przebudowy kościoła przeniesiono je do krypt - twierdzi Michał Grabowski, kierownik Pracowni Archeologii Ratowniczej.

Tymczasem zaprzestano dalszych prac.
- Badania będą kontynuowane w przyszłym roku - zapowiada Andrzej Matysze-wski, burmistrz Knyszyna.

Urny z sercem króla nie odnaleziono. Na razie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna