Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajki żywności w największych miastach regionu (zdjęcia)

Urszula Ludwiczak
Strajki żywności odbyły się w poniedziałek w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Takie happeningi przygotowali wolontariusze i przedstawiciele Polskich Banków Żywności. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem marnowania jedzenia w Polsce i pokazać jak z tym walczyć.

- Takimi akcjami, które organizujemy już po raz szósty, zwracamy uwagę na to, że zdarza się nam marnować jedzenie - mówi Romuald Turczyński, prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki-Białystok. - Statystycznie każdy z nas pięćdziesiąt kilka kilogramów żywności rocznie marnuje. To tyle ile w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa jest przeznaczana dla jednego potrzebującego. To trochę smutne.

Doroczne akcje, które odbywają się w okolicach Światowego Dnia Żywności (przypada 16 października) mają na celu przede wszystkim zmianę codziennych nawyków.

- Nikt nie kupuje np. dwóch skrzydeł drzwiowych jak mu jedne potrzebne, ale przy zakupach spożywczych fantazja już nam każe poszaleć i wychodzi z tego marnowanie - mówi Turczyński.

Jak wynika z badań, Polacy co roku wyrzucają około 9 mln ton jedzenia. Robi to 1/3 z nas. Najczęściej w koszu lądują wędliny (przyznaje się do tego 43 proc. badanych Polaków), pieczywo (36 proc.), warzywa (32 proc.), owoce (27 proc.), jogurty (23 proc.), ziemniaki (20 proc.).

Z kolei wśród najczęściej wymienianych przyczyn wyrzucania żywności są: przegapienie terminu przydatności do spożycia (38 proc.), zbyt duże zakupy (15 proc.), zbyt duże porcje posiłków (13 proc.), niewłaściwe przechowywanie żywności (11 proc.), brak pomysłów na wykorzystywania resztek (3 proc.).

- Jest strona niemarnuje.pl i aplikacja „nie marnuj”, które radzą jak kupować i przechowywać żywność, co zrobić, jeśli wydaje nam się, że nic już nie da się z nią zrobić - poleca Romuald Turczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna