Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy: Mieszkania dogrzewajmy ostrożnie

Urszula Bisz
Archiwum
Podczas sezonu grzewczego szczelnie zamykamy okna i włączamy urządzenia grzewcze. To grozi pożarem - ostrzegają strażacy prowadząc akcję "Nie dla czadu".

Urządzenia grzewcze są niestety źródłem najpoważniejszych zagrożeń pożarowych w naszym domu - mówi st. kpt. Marcin Janowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Jak dodaje, prawidłowa ich eksploatacja pozwoli uniknąć nie tylko pożarów, ale także ryzyka zatruciem najbardziej niebezpiecznym gazem, który może pojawić się w naszym domy czyli tlenkiem węgla.

Jest bardzo niebezpieczny

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym, bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu.

- W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu - tłumaczy st. kpt. Janowski. - Stwarza to poważne zagrożenie. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Pamiętaj aby:
nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby,
dokonuj okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna