Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna: Jedna z firm zatrudni sto osób

Paweł Chojnowski [email protected]
Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyjechał z prezentem dla prezydenta – posłuży do wbijania "pierwszej łopaty” na budowach
Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyjechał z prezentem dla prezydenta – posłuży do wbijania "pierwszej łopaty” na budowach P. Chojnowski
Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podarował prezydentowi Łomży łopatę. Przyda się przy rozpoczynaniu inwestycji.

Po siedmiu latach dobrnęliśmy do mety - tak o rozszerzeniu SSSE o podstrefę w Łomży mówił podczas wczorajszej konferencji Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży.

Przypomnijmy, we wtorek rząd wreszcie zatwierdził rozszerzenie SSSE o ponad 32 ha w Ełku, Suwałkach i Łomży. Podstrefa łomżyńska o powierzchni 7,7 ha będzie mieściła się w dwóch kompleksach - przy ul. Ciepłej oraz Spokojnej i Akademickiej. Przedsiębiorcy będą mogli tu liczyć na ulgi podatkowe, a mieszkańcy na ok. 200 miejsc pracy.

- Na dzień dzisiejszy mamy siedem ofert firm z Łomży, Warszawy i Ostrołęki - mówił Czerniawski.

Potencjalnie największym pracodawcą ma być IT Card, centrum technologii płatniczych. Firma chce zainwestować ok. 10 mln zł i zatrudnić w call-center 100 osób.

- Na jedno miejsce pracy w zakładzie strefowym powstaje zaś pięć wokół strefy - tłumaczył Robert Żyliński, prezes SSSE.

Dodał on jednocześnie, że zachętą do inwestowania w Łomży będzie nie tylko tania siła robocza, ale też dogodne położenie geograficzne, bliżej centrum kraju i akademickie zaplecze.

Skoro formalnie podsterefa już powstała, to kiedy będą sprzedawane inwestorom pierwsze działki? Najprawdopodobniej już w kwietniu przyszłego roku. Budowa zakładów produkcyjnych to kolejny rok - dwa lata.

- Jak jeszcze będziemy mieli obwodnicę, którą przedsiębiorcy będą mogli dojechać do zakładów, to będzie sukces - zauważa Maciej Borysewicz, przewodniczący Rady Miasta Łomży.

Zarówno w kwestii podstrefy, jak i obwodnicy, o którą Łomża wciąż walczy, wyjątkowo zgodne są i władze i Rada Miasta.

Już teraz są plany dalszego poszerzania łomżyńskiej podstrefy SSSE. Problemem jest jednak brak odpowiednich gruntów w mieście.

- Będzie konieczność wykupu terenów od właścicieli prywatnych - mówi prezydent.
Ale chęć dołączenia do podstrefy wyraziły też (jeszcze przy wcześniejszych rozmowach o utworzeniu podstrefy Warmińsko - Mazurskiej SSE) gminy Piątnica i Nowogród. A tam terenów nie brakuje. Wolę współpracy tamtejsze władze podtrzymują.

Z rozszerzeniem podstrefy wiążą się podobne procedury, jak przy jej tworzeniu. A z tym, jak pamiętamy, były problemy. Miasto i przedsiębiorcy długo czekali na decyzję rządu przypieczętowującą proces. Prezes Żyliński i prezydent Czerniawski dziękowali na konferencji wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu za osobiste zaangażowanie w tej sprawie.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna