Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia w Ełku: Studentów jest coraz mniej

Weronika Kowalewska [email protected]
– Studiuję pedagogikę, jednak żeby kontynuować naukę będę musiała wyjechać z Ełku, ponieważ tutaj nie ma studiów magisterskich – mówi Ola Zielińska.
– Studiuję pedagogikę, jednak żeby kontynuować naukę będę musiała wyjechać z Ełku, ponieważ tutaj nie ma studiów magisterskich – mówi Ola Zielińska. W. Kowalewska
Dziś rozpoczyna się nowy rok akademicki. Nowe, bezpłatne kierunki wcale nie cieszą się dużą popularnością. A studentów jest coraz mniej.

Studiowanie blisko domu ma swoje plusy. Nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na noclegi oraz jedzenie. Szkoda tylko, że oferta ełckich uczelni jest taka uboga. W tym roku kończę pedagogikę i gdyby pojawiły się jakieś ciekawe kierunki, to na pewno zostałabym w Ełku - mówi Olga Zielińska, studentka Wydziału Studiów Techniczno-Społecznych.

Tylko 143 studentów

Wczoraj zakończył się nabór na studia. Ze wstępnych danych wynika, że na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na Wydziale Techniczno-Społecznym w Ełku studiować będą zaledwie 63 osoby.

Przyszli studenci w Ełku mają do wyboru trzy uczelnie wyższe, w tym dwie prywatne. Oprócz tego bogatą ofertę dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych ma Szkoła Policealna Medyk.

Za darmo można studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na Wydziale Techniczno-Społecznym w Ełku. Po rocznej przerwie udało się tam przeprowadzić nabór na dwa kierunki studiów dziennych - geodezję i administrację.

- Udało się utworzyć po jednej grupie na tych dwóch kierunkach. Na geodezję przyjęliśmy 25 studentów, a na administrację 38. Oprócz tego na uczelni studiuje 80 osób na administracji i pedagogice - informują pracownicy uczelni.

Nabór prowadzony był również na studia zaoczne, jednak nie udało się uzbierać chętnych. Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się w piątek w Ełckim Centrum Kultury.

Już od kilku lat wszystkie uczelnie zmagają się z niżem demograficznym. Jest coraz mniej uczniów szkół ponadgimnazjalnych, część z nich nie zdaje egzaminu maturalnego. Poza tym studenci częściej wybierają kierunki techniczne i przyrodnicze. Rzadziej chcą studiować politologię, pedagogikę czy filozofię.

Studia tylko w weekendy

Kryzys nie ominął również uczelni prywatnych. W Ełku przyszli studenci mają do wyboru dwie takie placówki. W filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Ełku nabór prowadzony był na cztery kierunki: budownictwo, informatykę, zarządzanie oraz filologię angielską.

- Największą popularnością cieszą się takie kierunki jak budownictwo i zarządzanie. W tym roku studia rozpocznie u nas ponad 120 osób. Wszyscy będą uczyć się w systemie zaocznym, Nie będzie u nas studentów dziennych - informują pracownicy Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Ełku.

Ponad 100 studentów zasiądzie też w salach wykładowych Wyższej Szkoły Gospodarki w Ełku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna