MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Suwałki. "Kajtek" - m.in. o tym programie dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro dyskutowali radni

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Fot. Wojciech Jakubicz
We środę (26.01) odbyły się obrady XLI sesji Rady Miejskiej w Suwałkach. Najwięcej uwagi poświęcono rozpatrzeniu pomysłu finansowania zabiegów in vitro przez suwalski samorząd w ramach programu polityki zdrowotnej „Kajtek – program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Suwałki w latach 2022–2024”.

Dziś (26.01) odbyły się obrady XLI sesji Rady Miejskiej w Suwałkach podczas, której m.in. radni rozpatrywali pomysł finansowania zabiegów in vitro przez suwalski samorząd w ramach programu polityki zdrowotnej „Kajtek – program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Suwałki w latach 2022–2024”.

Przypomnijmy, że grupa proprezydenckich radnych postulowała, aby w ciągu najbliższych trzech lat Ratusz dofinansował leczenie starającym się o dziecko metodą in vitro. Jako pierwszy podczas sesji zabrał głos Kamil Klimek z klubu „Łączą nas Suwałki”. Podkreślił, iż niniejsza uchwała jest wynikiem licznych apeli, by podjąć działania wsparcia osób zmagających się z niepłodnością. Przypomniał, że w latach 2013-2016 z budżetu państwa czerpano środki na dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Argumentował również „Być może program budzi kontrowersje i my jako autorzy tego projektu godzimy się z tym, ale pragnę zwrócić uwagę, że mieszkańcy miasta Suwałk mają różne poglądy”.

Wspomniał także o problemie starzenia się społeczeństwa i braku zastępowalności pokoleń, który zauważalny jest również w Suwałkach. Głównym założeniem programu jest finansowanie leczenia w wyspecjalizowanych klinikach poprzez przekazanie beneficjentom programu bonu o wartości 5.000,00 zł. Jest to kwota, która obejmowałaby koszt kompleksowych badań diagnostycznych oraz szereg usług medycznych, psychologicznych i dietetycznych realizowanych przez doświadczonych specjalistów, w tym m.in.: konsultacje ze specjalistą leczenia niepłodności, podstawowe i rozszerzone badania diagnostyczne, badania hormonalne, badania drożności jajowodów, badania genetyczne, posiew i badanie nasienia, usługi medyczne przygotowujące do właściwych programów leczenia niepłodności oraz refundację leków.

- Podejmujemy to wyzwanie, by zawalczyć o marzenia naszych mieszkańców, tymi marzeniami jest posiadanie potomstwa - argumentował radny Kamil Klimek.

Głos zabrał również zaproszony gość prof. Rafał Kurzawa, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Podkreślił, że „To jest ważna dyskusja i ważny temat, wiele miast w Polsce ma to za sobą i bardzo wiele uchwał, tego typu zostało podjętych. Szkoda, że muszą być podejmowane, ponieważ to finansowanie powinno płynąć z funduszy centralnych, tak jak jest w większości krajów na świecie”.

W obszernym wystąpieniu prof. Rafał Kurzawa przedstawił dane, z których wynika, iż metoda in vitro uznana jest za skuteczną i bezpieczną. Odniósł się do problemu jakim jest bezdzietność, przedstawił również przyczyny niepłodności.

- Próbujemy znaleźć tę przyczynę, którą można leczyć metodami bardziej zachowawczymi i w przypadku niepowodzenia tych metod, wykonujemy procedurę zapłodnienia pozaustrojowego - podkreślał prof. Rafał Kurzawa.

Nawiązał do tego, iż w Polsce leczenie niepłodności jest regulowane prawnie. Przypomniał o obowiązującej ustawie o niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 roku.

Samorządowiec Jacek Juszkiewicz komentował: - Tutaj jest sprawą oczywistą, że sesja nie jest miejscem do rewidowania pewnych norm etycznych, wartości, które wyznajemy. Wrażliwość każdego z nas w tym zakresie jest różna. Kluczowe jest to, że wiele osób kieruje się przekonaniami, więc nie będziemy rozstrzygać kto ma rację.

Głos zabrała m.in. radna Anna Gawlińska, która zwróciła uwagę, iż ochrona zdrowia jest zadaniem państwa, a nie samorządów. Podkreśliła, iż jest pilna potrzeba, by wspierać mieszkańców Suwałk w leczeniu chorób nowotworowych, układu krążenia, a także -
w ostatnim czasie - chorób układu oddechowego. Radna przytoczyła słowa abp. Fultona Sheena: „Zasady moralne nie zależą od zdania większości. Błąd jest błędem nawet, jeśli wszyscy są w błędzie. Prawda jest prawdą nawet, jeśli nikt jej nie uznaje”.

Z kolei radny Jacek Niedźwiedzki przypomniał: - My stanowimy prawo i zostaliśmy wybrani przez wszystkich suwalczan, wierzących i niewierzących, od i tych co mają różne wartości etyczne. Myślę, że w dniu dzisiejszym uchwalimy jedno z najpiękniejszych projektów uchwał, które pozwoli rodzinom na pomoc w powstaniu nowego życia.

Za przyjęciem opowiedziało się 13 radnych, natomiast 9 wyraziło sprzeciw, zaś jedna osoba wstrzymała się.

Rada podjęła decyzję o przystąpieniu do realizacji programu „Kajtek”. To dobra wiadomość dla par, które popierają metodę zapłodnienia pozaustrojowego, gdyż leczenie będzie dofinansowane przez miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna