MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie wspierające 2024 - kto będzie mógł skorzystać i ile wyniesie? Tak będzie wyglądał test czynności

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Świadczenie wspierające będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku.
Świadczenie wspierające będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku. inventbart / 123rf.com
Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych. Początkowo program obejmie wąskie grono wnioskujących, lecz z czasem zostanie znacząco rozszerzony. Jak dostać świadczenie wspierające w 2024 roku?

Spis treści

Osoby z niepełnosprawnościami często wymagają nie tylko opieki, ale także wsparcia finansowego. Wysokie koszty rehabilitacji, leków czy sprzętu medycznego co miesiąc znacząco uszczuplają ich budżet, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

W tym celu państwo regularnie wdraża nowe formy pomocy finansowej, które mają poprawić sytuację finansową tych osób. Obecnie niepełnosprawni mogą pobierać świadczenia takie jak:

Przysługują im także zniżki na podróże, zwolnienie z abonamentu RTV czy ulga rehabilitacyjna. Wkrótce zostanie uruchomione kolejne świadczenie, które może znacznie poprawić sytuację finansową wielu osób.

Przeczytaj również:Opiekujesz się rodzicami? Możesz dostać 620 zł miesięcznie

Czym jest świadczenie wspierające?

Od 1 stycznia 2024 r. osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać ze świadczenia wspierającego. Nowy dodatek będzie przyznawany bez względu na dochód, sytuację finansową opiekuna czy datę powstania niepełnosprawności.

- Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym, mającym potrzebę wsparcia, pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Początkowo, środki wypłacane w ramach tego dodatku trafią do niepełnosprawnych z najwyższą potrzebą wsparcia. Oceną tego, kto zalicza się do tej grupy, zajmie się wojewódzki zespół ds. orzekania.

- Ocena poziomu potrzeby wsparcia będzie dokonywana przez specjalne zespoły składające się ze specjalistów odpowiednio przygotowanych do jej wykonywania. Ocena będzie dokonywana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub na jej wniosek, w miejscu zorganizowanym przez zespół oceniający - dodaje MRiPS.

Resort rodziny podkreśla, że „ocena będzie uwzględniała każdy aspekt funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, w tym wpływ konieczności stosowania technologii wspierających na jej funkcjonowanie czy sposobu radzenia sobie z jej zachowaniami”. W 2024 roku na wsparcie będą mogły liczyć wnioskujący, którzy uzyskają najwyższe wyniki w skali liczącej 100 punktów.

Jaka będzie wysokość świadczenia wspierającego?

Kwota świadczenia wspierającego będzie ściśle powiązana z wysokością renty socjalnej, która wynosi obecnie 1588,44 zł brutto miesięcznie. Co istotne, wysokość nowego dodatku może być jednak znacznie wyższa.

Ile wyniesie wysokość świadczenia wspierającego? W zależności od liczby uzyskanych punktów wyniesie ono:

 • 95-100 pkt. - 220 proc. renty socjalnej (obecnie 3176 zł „na rękę”)
 • 90-94 pkt. - 180 proc. renty socjalnej (obecnie 2600 zł „na rękę”),
 • 85-89 pkt. - 120 proc. renty socjalnej (obecnie 1734 zł „na rękę”),
 • 80-84 pkt. - 80 proc. renty socjalnej (obecnie 1156 zł „na rękę”),
 • 75-79 pkt. - 60 proc. renty socjalnej (obecnie 867 zł „na rękę”,
 • 70-74 pkt. - 40 proc. renty socjalnej (obecnie 578 zł „na rękę”.

W 2024 roku środki zostaną przyznane wnioskującym z najwyższą potrzebą wsparcia. Rok później pieniądze będą mogły pobierać osoby ze stopniem średnim, a w 2026 roku środki trafią do niepełnosprawnych, którzy zdobyli najmniej punktów.

Świadczenie wspierające - jak będzie wyglądał test?

Wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności będą decydowały nie tylko o wysokości świadczenia wspierającego, ale również terminie jego wypłacania.

W zależności od liczby zdobytych punktów, środki wypłacane w ramach tej formy wsparcia, trafią do wnioskujących w następujących terminach:

 • od 1 stycznia 2024 roku - świadczenie wspierające zostanie przyznane niepełnosprawnym, którzy zdobędą w teście od 87 do 100 punktów,
 • od 1 stycznia 2025 roku - świadczenie wspierające zostanie przyznane niepełnosprawnym, którzy zdobędą w teście od 78 do 86 punktów,
 • od 1 stycznia 2026 roku - świadczenie wspierające zostanie przyznane niepełnosprawnym, którzy zdobędą w teście od 70 do 77 punktów.

Test wykonywania czynności będzie się składał z 32 pozycji. Nieoficjalnie wiadomo, że obejmie zagadnienia takie jak:

 • poruszanie się w znanym i nieznanym środowisku,
 • zmiana pozycji ciała,
 • chwytanie sięganie oraz posługiwanie się przedmiotami użytkowymi
 • klasyfikacja docierających bodźców
 • podróżowanie środkami transportu,
 • prowadzenie rozmowy,
 • przekazywanie innym informacji,
 • koncentrowanie się na wykonywanych czynnościach,
 • mycie i osuszanie ciała,
 • troska o zdrowie,
 • samodzielne ubieranie,
 • korzystanie z toalety,
 • jedzenie i picie,
 • nawiązywanie kontaktów.

Do testu nie trzeba będzie w żaden sposób się przygotowywać. Wszelkie wytyczne zostaną przekazane przez komisję przed rozpoczęciem badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadczenie wspierające 2024 - kto będzie mógł skorzystać i ile wyniesie? Tak będzie wyglądał test czynności - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna