Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży. Przyjadą młodzi katolicy z całego świata

Paweł Chojnowski
19 września ruszy drugi etap przygotowań do ŚDM, w tym peregrynacja symboli: Krzyża i Ikony Matki Boskiej
19 września ruszy drugi etap przygotowań do ŚDM, w tym peregrynacja symboli: Krzyża i Ikony Matki Boskiej Facebook/Diecezja łomżyńska
Diecezja łomżyńska obchodzi 90-lecie istnienia, ale skromnie. Trzeba przygotowywać się na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży.

Już ponad 700 osób zgłosiło zamiar przyjazdu do diecezji łomżyńskiej na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku. Etap diecezjalny potrwa od 20 do 25 lipca, a później rzesze młodych katolików pojadą do Krakowa, gdzie w dn. 26 - 31 lipca odbędzie się główny etap ŚDM. Do tej pory udział w nim zadeklarowało 300 tys. osób z całego świata, a pierwszej rezerwacji dokonał papież Franciszek. Z naszego regionu rezerwacji dokonało na razie 200 osób, ale władze diecezji "zaklepały" na zapas 5 tysięcy miejsc dla wiernych.

Tym będzie żył kraj i diecezja

Zapoczątkowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży to jedna z największych masowych imprez świata. W 1995 r. w Manilii na Filipinach zanotowano nawet rekord Guinessa - największe w historii zgromadzenie ludzi w jednym miejscu. W ŚDM uczestniczyło wtedy ok. 5 mln osób! W Krakowie organizatorzy spodziewają się ponad 2 mln uczestników. Wcześniej młodzi ludzie spędzą tydzień w diecezjach w całej Polsce, głównie na południu kraju. Ale i do Łomży przyjadą goście m.in. z Włoch, Brazylii, Salwadoru, Rosji i krajów nadbałtyckich. Jak ocenia ks. Jacek Czaplicki, diecezjalny duszpasterz młodzieży, docelowo będzie to kilka tysięcy osób.

W diecezji właśnie zaczyna się drugi etap przygotowań do tego wydarzenia. 19 września ok. 300 wolontariuszy spotka się spotka się w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, mianowanych zostanie też 200 ambasadorów ŚDM - duchownych, ludzi nauki i kultury. Ruszy również drugi etap peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. To kopie podarowanych młodzieży przez Papieża Polaka symboli, które podróżują po krajach będących gospodarzami ŚDM.

Pierwszy etap peregrynacji odbył się w lipcu, drugi rozpocznie się 19 września, a potrwa do 21 kwietnia przyszłego roku. Symbole dotrą nie tylko do parafii, ale też do szkół, szpitali, domów opieki, więzień itp. Nie zabraknie ich również na zaplanowanych na wiosnę Dniach Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej w Ostrołęce.

Równocześnie trwa rejestracja uczestników ŚDM w Krakowie (bez niej nie weźmiemy udziału w spotkaniu). Organizatorzy przewidzieli różne pakiety. W zależności od zasobności portfela, można wybrać opcję na cały tydzień lub tylko na weekend, z zakwaterowaniem i wyżywieniem lub tylko dojazdem. Najbogatszy pakiet kosztuje 621 zł (po zniżce). Po szczegóły odsyłamy na profil na Facebooku "ŚDM Diecezja Łomżyńska".

Zbieranie grup chętnych do wyjazdu osób odbywa się na szczeblu parafialnym, szkolnym, czy po prostu wśród znajomych. Warto pośpieszyć się z rejestracją. Ci, którzy zrobią to wcześniej, będą zakwaterowani bliżej miejsca spotkania.
Etap diecezjalny po prostu zbiegnie się w czasie z corocznym Gościńcem Łomżyńskim. Na pewno nie zabraknie więc atrakcji dla przebywających w Łomży w dn. 20 - 25 lipca gości. Poznaliśmy już wstępny plan wizyty młodych katolików w diecezji. W czwartek zaplanowano dla nich zwiedzanie, piątek będzie dniem miłosierdzia (młodzież odwiedzi domy opieki społecznej, szpital itp.), sobota to dzień koncertów - festiwal narodów. W niedzielę natomiast polscy gospodarze pokażą gościom jak wygląda tradycyjny rodzinny obiad.

Dla lokalnego Kościoła, ale też samorządów organizacja etapu diecezjalnego będzie dużym wyzwaniem.

90 lat to niewiele

Nie tylko Światowymi Dniami Młodzieży żyje diecezja łomżyńska. W tym roku przypada 90. rocznica jej utworzenia.

- Na tysiąc lat historii Polski, 90 lat nie wydaje się wiele, ale jest już pewien dorobek historyczny, który chcemy podsumować - mówi ks. Jan Krupka, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Łomży.

24 października w Centrum Kultury odbędzie się sympozjum na temat historii diecezji, aktualnej kondycji lokalnego Kościoła. 25 października rocznica będzie obchodzona na szczeblu parafialnym.

Te obchody będą skromne. Natomiast zapoczątkują przygotowania do setnej rocznicy powstania diecezji...

- W 2025 r. pewnie spotkamy się może na miejskim stadionie, może na jeszcze większym placu... - śmieje się ks. Jacek Czaplicki.

Diecezja łomżyńska powstała w wyniku przeobrażeń politycznych kraju. Papież Pius XI Bullą cyrkumskrypcyjną "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. erygował ją z terenów b. diecezji sejneńskiej, do której zostały dołączone trzy dekanaty z diecezji płockiej. Pierwszym ordynariuszem diecezji łomżyńskiej był biskup Romuald Jałbrzykowski (w 1926 r. został mianowany arcybiskupem wileńskim).

Po drugiej wojnie światowej poza granicami Polski znalazł się dekanat Teolin. Poza korektą dotyczącą tego dekanatu, diecezja łomżyńska przetrwała w niemal niezmienionym stanie do 1992 r. Wtedy, w związku z nowym podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce, dokonanym przez Jana Pawła II, z terytorium diecezji odłączono północną część, która weszła w skład nowej diecezji ełckiej, zaś dołączono część diecezji płockiej. W czasie tej zmiany granic od diecezji łomżyńskiej zostało odłączonych 38 parafii i 2 samodzielne ośrodki duszpasterskie z ok. 167 tysiącami wiernych, przyłączono zaś 31 parafii z ok. 113 tysiącami wiernych.

Obecnie diecezja łomżyńska zajmuje obszar ok. 11,5 tys. km kw. na terenie trzech województw: podlaskiego (97 parafii), mazowieckiego (84 parafie) oraz warmińsko-mazurskiego (1 parafia), liczy zaś blisko 538 tys. wiernych. Jest podzielona na 24 dekanaty. Księży pracujących w duszpasterstwie w diecezji jest 354 (w tym 176 proboszczów). Dodatkowo 45 księży jest w centralnych instytucjach diecezji. W Polsce, poza diecezją, przebywa też 37 łomżyńskich księży, a poza granicami kraju- 47. Trzej księża są w służbie Stolicy Apostolskiej.

Jeśli chodzi o wykształcenie duszpasterzy, to tych ze stopniem naukowym prof. dr. hab jest 13, ze stopniem doktora - 73, magistra - 339, a licencjata - czterech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna