Z zabytkowej synagogi odpada tynk, od lat nie była remontowana. Ale już niebawem uzyska nową elewację. Obecnie budynek przy Mostowej jest siedzibą Ciechanowskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Dawna synagoga W Ciechanowcu znajduje się przy ulicy Mostowej, niedaleko rynku. Została zbudowana pod koniec XIX wieku i jest uznana za zabytek.

- Po remoncie budynek odzyska dawną świetność. A jego modernizacja na zewnątrz przebiegnie zgodnie w wytycznymi konserwatora zabytków - mówi Marzena Kędzierska z urzędu miasta, która odpowiada za inwestycję.

Niebawem odnowiona zostanie elewacja budynku. Ściany będą osuszone i oczyszczone ze starych tynków i zmurszałych cegieł. Później zostaną pokryte tynkami renowacyjnymi i pomalowane.

Zobacz też: Studniówka 2019. Tak bawili się maturzyści z Zespołu Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem. Zobacz zdjęcia!

Dodatkowo wykonana zostanie tablica informacyjna o historii obiektu i fotoobrazy przedstawiające m.in. historię obiektu, jak i wielokulturowość Ciechanowca i jego okolic. Oprócz tego synagoga zyska znakowanie znajdującej się na osi środkowej sali głównej - miejsca stanowiącego ołtarz w synagodze (tzw. "aron ha-kodesz").

Prace przy elewacji siedziby Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu zakończą się we wrześniu 2019 roku.

Koszt inwestycji to 185 185,09 zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 156 884,57 zł. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020.