Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkła dla aktywnych

Agata Sawczenko [email protected]
Dzisiaj amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą już brać przykład ze znanych zawodników, noszących okulary.
Dzisiaj amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą już brać przykład ze znanych zawodników, noszących okulary.
Jak skonstruowane są szkła okularowe, tworzone z myślą o amatorach aktywnego wypoczynku?

Sport w okularach

Sport w okularach

Znani zawodnicy, którzy na arenie sportowej występowali w okularach:

Edgar Davids, piłkarz m.in. Juventusu Turyn, AC Milan, Ajaksu Amsterdam czy FC Barcelony. Gdy wykryto u niego jaskrę, przeszedł operację oka. Aby ochronić je przed światłem słonecznym i uderzeniami ze strony innych graczy oraz zapewnić sobie lepsze widzenie, sportowiec musiał grać w specjalnych okularach.

Horace Grant, czterokrotny mistrz NBA. Mimo wady wzroku grał na pozycji silnego skrzydłowego. Podczas meczów musiał więc nosić okulary, które wytrzymałyby kontakt z innym zawodnikiem i nie spadałyby przy wysokich skokach. Podobnie jak
w wypadku Edgara Davidsa, szkła stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Janko "Tipsar" Tipsarević, serbski tenisista, zwycięzca Drużynowego Pucharu Świata 2009
i Pucharu Davisa 2010. Zawodnik, szczególnie lubiany przez fanki tej dyscypliny, jest krótkowidzem. Na korcie nie rozstaje się
z okularami i, jak twierdzi, nosiłby je nawet, gdyby nie miał wady wzroku, ponieważ "wygląda w nich inteligentniej".

Projektowane są one w taki sposób, aby jak najlepiej dopasowywały się do mocno zakrzywionej oprawy okularowej - mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO, produkującej soczewki okularowe
- Dzięki temu ograniczają ilość docierającego do oka światła, a ponadto eliminują ryzyko, że wpadnie do niego ciało obce, np. kurz, owad. Ma to szczególne znaczenie chociażby podczas uprawiania kolarstwa czy biegania. Taka konstrukcja gwarantuje prawidłową korekcję i komfortowe widzenie - wyjaśnia ekspert.

Dotychczas problemem było dopasowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych do zakrzywionych opraw okularów sportowych. Niedostosowanie szkieł do ich charakterystycznej krzywizny powoduje silne zaburzenia w widzeniu.

Dlatego, gdy zdecydujemy się zamówic okulary przeznaczone do aktywności fizycznej, powinniśmy upewnić się, że wytwórca soczewki podczas jej produkcji uwzględni wspomniany czynnik krzywizny oprawy. W przeciwnym wypadku zamiast korygować wadę wzroku, możemy sobie tylko zaszkodzić źle dobranymi okularami.
Dopasowanie soczewek do kształtu oprawki to nie jedyna ich cecha, o jakiej powinniśmy pamiętać. Podobnie, jak robią to zawodowcy, należy zwrócić uwagę, aby soczewki w okularach sportowych były nie tylko lekkie, ale także odporne na uderzenia itp. Ważny jest również kolor samych szkieł.

- Nowoczesne soczewki o konstrukcji przeznaczonej do opraw sportowych i przeciwsłonecznych można barwić na różne kolory. Umożliwia to dobór koloru do indywidualnych potrzeb użytkownika - mówi Jerzy Kramarczyk. - Miłośników sportów rowerowych czy żeglarstwa mogą zainteresować szkła polaryzacyjne. Zredukują one ilość oślepiającego światła odbitego przez takie powierzchnie, jak np. asfaltowa jezdnia czy tafla wody, co zwiększa bezpieczeństwo.

Nie zapominajmy jednak o konsultacji ze specjalistą przed zakupem nowych okularów. Właściwie dobrane szkła nie tylko nie będą żadną przeszkodą dla uprawiania sportu, ale pozwolą na cieszenie się w pełni z ulubionej dyscypliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna