Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła ma już pół wieku

Redakcja
Pięć dekad istnienia Szkoły Postawowej w Szczuczynie to doskonała okazja do przypomnienia bogatej historii placówki, która przez ten czas wychowała wielu znanych absolwentów.

Na początku warto wyjaśnić historię otwarcia szkoły, bo z jednej strony według zapisu na tablicy pamiątkowej, to w tym roku przypada okrągła rocznica. Ale z drugiej - według kronik placówka została otwarta dopiero w październiku 1963 r.

- Jak mówią relacje nauczycieli i uczniów z tamtego okresu, teren bagienny, na którym został usytuowany budynek, nie pozwalał na rozpoczęcie zajęć w zaplanowanym terminie. Decydujące było złe zabezpieczenie budynku przed wodami gruntowymi, a w konsekwencji regularnie pojawiająca się woda w piwnicach - przypomina dyrekcja szkoły. - I dlatego, mimo że budowa budynku zakończyła się w roku 1962, o czym mówi treść tablicy pamiątkowej, to pierwszy dzwonek zabrzmiał dopiero pierwszego października następnego roku.

Patronem szkoły w 1962 r. został Władysław Broniewski. Jak mówią pracownicy szczuczyńskiej podstawki, w tamtych czasach był to sztandarowy poeta, którego utwory były recytowane podczas akademii szkolnych w całym kraju.

Od starosty po radiowca
To właśnie tutaj w przeszłości uczyli się obecny starostwa powiatu grajewskiego i burmistrz Szczuczyna. Ale wśród absolwentów szkoły jest też m.in. profesor wykładający w Wyższej Szkole Psychologiczno-Społecznej w Warszawie oraz dziennikarz Radia Zet.

Przy podstawówce działa Zespół Szkolno-Przedszkolny, który powstał - ze względów ekonomicznych - na skutek połączenia Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej. Aktualnie do klas I-IV uczęszcza 358 uczniów, do oddziałów przedszkolnych czyli tzw. zerówek - 78 dzieci, a do przedszkola 24 dzieci w wieku 3-4 lata.

W ostatnich pięciu latach placówka "dorobiła" się pięciu laureatów i siedmiu finalistów w konkursach przedmiotowych. Tylko w tym roku laureatami zostali Zuzanna Bogdan (język polski), Piotr Łempicki (język angielski), Wojciech Foltyński (przyroda), a finalistką Joanna Alencewicz (przyroda).

Gala i odznaczenia
Tegoroczne uroczystości jubileuszowe zostały zaplanowane na 25 maja.
Imprezowy harmonogram mówi o jubileuszowej wystawie, zjeździe absolwentów, nauczycieli i emerytów oraz uroczystej gali z częścią artystyczną, podczas której wybrane osoby zostaną uhonorowane tytułem "Zasłużony dla szkoły".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna