W Polsce powstały „Standardy Jakości Kształcenia Zawodowego” jako dokument wspierający dyrektorów szkół i nauczycieli w zadaniach związanych z zapewnieniem jakości. Nie było jednak opracowań pokazujących, co tak naprawdę szkoły robią w kwestii podwyższania jakości swojej pracy. Tę lukę postanowiła wypełnić Fundacja „Fundusz Współpracy”.
Fundacja w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Warszawie, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowała ogólnopolski konkurs skierowany do szkół zawodowych. Do tegorocznej, trzeciej edycji, zgłoszonych zostało 132 praktyk. ZST im. Gen. W. Andersa w Białymstoku (po raz drugi) został jednym z dwunastu finalistów.
- Jestem dumna z naszego sukcesu, tym bardziej, że zgłoszono bardzo dużo ciekawych i wartościowych praktyk - powiedziała Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. W. Andersa w Białymstoku. - Dużym wsparciem dla naszej szkoły okazali się podlascy przedsiębiorcy, bez których projekt nie mógłby powstać i zostać wcielony w życie.
Współpraca przedsiębiorców i szkoły – w dużym uproszczeniu - polega na tym, że mają oni realny wpływ na programy kształcenia zawodowego, a w szczególności na program praktyki zawodowej, która jest realizowana w konkretnej firmie. To także przedsiębiorcy zasilają program stypendialny, który od lat świetnie funkcjonuje w białostockiej szkole.
- W ramach tego funduszu przyznawane są stypendia finansowe o charakterze motywacyjnym, przeznaczone dla uzdolnionych uczniów ZST - dodaje Frankowska.
Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku to jedna z najstarszych szkół w mieście. Przez wiele lat nosiła nazwę Zespołu Szkół Metalowo-Drzewnych w Białymstoku. W 2009 r. zmieniła nazwę i wprowadziła kierunki nauczania również żeńskie. Dziś kształci blisko 400 uczniów na kierunkach technicznych: technik technologii drewna, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych. W ofercie ma także kierunki branżowe (dawniej nazywane zawodówkami): stolarz, monter stolarki budowlanej, kierowca mechanik, mechanik pojazdów mechanicznych, operator obrabiarek skrawających, kucharz oraz piekarz. Już od września 2018 r. rozpocznie także kształcenie na kierunku - technik transportu kolejowego w dwóch kwalifikacjach "Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów" i "Planowanie i realizacja przewozów kolejowych" pod patronatem spółek kolejowych działających w woj. podlaskim.
Czytaj także: Klasy patronackie w Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku. Uczniowie z szansą na zatrudnienie w czołowych firmach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?