Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak turystyczno-historyczny będzie gotowy w 2014 roku

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Podczas pierwszej wojny światowej Ełk został niemal doszczętnie zniszczony. Miasto kilkakrotnie przechodziło bowiem z rąk niemieckich do rosyjskich.
Podczas pierwszej wojny światowej Ełk został niemal doszczętnie zniszczony. Miasto kilkakrotnie przechodziło bowiem z rąk niemieckich do rosyjskich. Zbiory Muzeum Historycznego Ełku
Jeśli na mapie dzisiejszej Polski szukać miejsc mocno związanych z historią I wojny światowej, nie można pominąć Mazur i Ełku - uważa Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego Ełku. Władze ośmiu województw chcą utworzyć Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pierwsi turyści przejadą nim w 2014 roku, w setną rocznicę wybuchu wojny.

Ełk został zniszczony

Prace nad utworzeniem szlaku rozpoczęły się już trzy lata temu. Zgodnie z planem podróż nim ma być nie tylko lekcją historii, ale również kolejną atrakcją turystyczną. Przygotowywany jest z myślą o turystach zmotoryzowanych.

- Realizacja projektu ma na celu wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I wojny światowej na ziemiach polskich - informują przedstawiciele urzędu marszałkowskiego w Olsztynie.

Przebieg szlaku przez województwo warmińsko-mazurskie został już wstępnie wytyczony. Jak się okazuje, miejsc związanych z I wojną światową jest bardzo dużo. Początkiem trasy w naszym województwie są Prostki, a końcem Napierki k. Nidzicy. Szlak będzie przebiegał m.in. przez Białą Piską, Pisz, Orzysz, Ełk, Olecko, Gołdap, Banie Mazurskie, Węgorzewo czy Giżycko. - Nasz region to jest jedyna część Niemiec z czasów I wojny światowej zaatakowana przez żołnierzy wojsk rosyjskich - wyjaśnia Kazimierz Bogusz.

W czasie zmagań wojennych Ełk kilkakrotnie przechodził z rąk niemieckich do rosyjskich. Ostatecznie armia rosyjska poniosła klęskę.

- W lutym 1915 roku cesarz Wilhelm II dowodził żołnierzami z Grabnika, a później pojawił się w Ełku - dodaje Kazimierz Bogusz.

W wyniku prowadzonych walk miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone.

Golgota Prus Wschodnich

Jednym z najważniejszych niemieckich dowódców był generał Paul von Hindenburg.
- Przyczynił się on do rozbicia armii rosyjskiej na Mazurach. Później był wręcz czczony, a w domach wisiał jego portret - opowiada dyrektor muzeum.

Po wojnie Prusy Wschodnie "reklamowane" były jako miejsce, które każdy Niemiec powinien odwiedzić. Jest tu bowiem wiele ważnych miejsc związanych z ich historią. - To np. pomnik i mauzoleum Hindenburga koło Olsztynka czy tzw. Golgota Prus Wschodnich - góra w Bartoszach koło Ełku, na której stoją trzy krzyże - wyjaśnia historyk.

Nie tylko Ełk znacznie ucierpiał podczas tamtej wojny.
- W sierpniu 1914 rozegrała się ważna bitwa pod Gąbinem. 18 sierpnia opuszczoną przez mieszkańców Gołdap zajmuje około 50 tysięcy rosyjskich żołnierzy - informuje Jarosław Słoma, gołdapianin i wicemarszałek województwa. - Efektem walk i pobytu wojsk rosyjskich było zniszczenie miasta. Spośród 450 domów spalono 150, pozostałe splądrowano i zniszczono.

W powiecie gołdapskim zniszczono ponad 2,5 tys. budynków. Trzystu cywilów wywieziono do Rosji. W walkach na terenie ówczesnego powiatu gołdapskiego w latach 1914-1915 zginęło 1 402 żołnierzy niemieckich, 2 562 rosyjskich i 47 cywilów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna