Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlaki wodne na Mazurach

Antoni Remiesz, [email protected]
sxc.hu
Jezioro Kisajno, czyli raj dla miłośników sportów wodnych

Jezioro Kisajno jest najdalej wysuniętym na południe jednym z pięciu dużych akwenów (pozostałe to jeziora: Dobskie, Dargin, Święcajty i tzw. Mamry właściwe), składających się na kompleks jeziora Mamry - drugiego co do wielkości jeziora Polski. Jeszcze za czasów krzyżackich były to oddzielne jeziora, ale na skutek spiętrzenia wody przy budowie młyna na Węgorapie w Węgorzewie połączyły się w jeden zbiornik wodny.

Kisajno jest najpiękniejszym krajobrazowo akwenem mamrzańskim.
Rozciąga się na długości około 9 km od Giżycka do półwyspów: Wysoki Róg (na zachodzie) i Królewski Róg (na wschodzie), za którymi zaczyna się już szeroka płaszczyzna wodna jeziora Dargin.

Z Giżycka na Kisajno wypływa się Kanałem Łuczańskim i po przepłynięciu Zatoki Tracz otwierają się przed nami dwa alternatywne szlaki wodne na północ. Można popłynąć prosto, głównym szlakiem w kierunku Sztynortu i Węgorzewa albo zagłębić się pomiędzy urokliwe wyspy, leżące we wschodniej stronie jeziora, płynąc tzw. Łabędzim Szlakiem.

W tym drugim przypadku trzeba wypatrzyć wąską cieśninę pomiędzy półwyspem Mały Ostrów a wyspą Duży Ostrów, którędy wpływa się na Łabędzi Szlak. Po przedostaniu się przez cieśninę możemy do woli penetrować zakątki Łabędziego Szlaku: cieniste zatoki i cieśniny pomiędzy wyspami: Sosnowy Ostrów, Świtałowy Ostrów, Wronie Kępy, Górny Ostrów, Wyspą Ptasią, Wyspą Muszli, Wyspą Olchową, Wyspą Czapli, Wielką Kiermuzą i Dębową Górką, która łączy Łabędzi
Szlak ze szlakiem głównym, pomiędzy Zatoką Czarną i półwyspem Olchowy Róg.

W zamierzchłych czasach wszystkie wyspy Łabędziego Szlaku na Kisajnie były miejscami pogańskiego kultu. Archeolodzy odkryli na nich obwałowania i inne ziemne konstrukcje, służące celom kultowym. Obecnie wszystkie są ścisłymi rezerwatami przyrody, więc nie wolno przy nich cumować, ani robić sobie tutaj biwaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna