Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w sieci wyleczy lepiej

Urszula Ludwiczak [email protected]
Chory zarejestruje się w domu, lekarz postawi lepszą diagnozę.

Rejestracja do lekarza lub na zabieg bez wychodzenia z domu, krótsze kolejki i lepsza jakość opieki medycznej - to tylko część korzyści, jakie ma zapewnić system e-Zdrowie.

System nowoczesnych usług informatycznych, umożliwiający rozwój i poprawę dostępności do publicznej służby zdrowia mieszkańców województwa podlaskiego to główne cele projektu "Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie", który wczoraj został zainaugurowany w Białymstoku.

Umowa została podpisana między Województwem Podlaskim a konsorcjum firm: PWC Polska Sp. z o.o. i Akademii Leona Koźmińskiego. Do 2014 r. w sieci ma znaleźć się 39 podmiotów: podlaskich ZOZ-ów i jednostek samorządu terytorialnego. Informatyzacja będzie kosztować 62 mln zł, jest współfinansowana przez UE.

To przyszłość służby zdrowia
- Podpisany dokument jest przyszłością podlaskiej służby zdrowia - powiedział marszałek Jarosław Dworzański. - Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do własnych danych medycznych, powstanie baza danych pacjentów z całego województwa, poprawi się jakość funkcjonowania wielu placówek opieki zdrowia.

- Zbudowanie systemu e-usług medycznych pozwoli np. na zarejestrowanie się pacjenta do lekarza czy szpitala za pomocą cyfrowych narzędzi, nie trzeba będzie osobiście iść w tym celu do placówki medycznej - dodał Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa podlaskiego.

Wdrożenie rozwiązań związanych z telemedycyną pozwoli też skrócić czas diagnozy, szybciej rozpocząć leczenie, a w efekcie zmniejszyć kolejki i poprawić jakość świadczonych usług.

W szpitalu zabraknie pracy dla... gońca
Na razie w projekcie bierze udział 28 placówek zdrowotnych - to wszystkie podlaskie lecznice poza szpitalami w Białymstoku: dwoma klinicznymi, MSW i miejskim oraz szpitalami w Knyszynie i Łapach. Ale władze województwa zapewniają, że w programie będą mogły wziąć udział także te placówki.

Korzyści z uczestnictwa jest dużo. Są to m.in. usprawnienie procesu leczenia dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów oraz szybkiemu dostępowi do danych medycznych pacjenta, nawet jeżeli był on leczony w innym szpitalu oraz łatwiejsza analiza i optymalizacja wydatków placówek.

- Szpital będzie nareszcie miał nowoczesną sieć informatyczną - mówi Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. - Teraz jest ona archaiczna, wiele spraw jest załatwianych przez gońca. Szpital mieści się na powierzchni 15 ha, odległość między najdalej położonymi obiektami wynosi 700 metrów. Sieć i nowe komputery (ma ich być 80) zdecydowanie ułatwią nam pracę.

W programie biorą udział również powiat sokólski oraz trzy placówki z tego rejonu: szpitale w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej oraz Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny w Krynkach.

- Na systemie skorzystają i nasze placówki, i pacjenci - uważa Alicja Rysiejko, wicestarosta sokólski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna