Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczne hormony mogą zastąpić naturalne

(ewa)
Tabletki, plastry, podskórne implanty - kobieta może dziś wybrać taki sposób przyjmowania hormonów, jaki jest dla niej najwygodniejszy.
Tabletki, plastry, podskórne implanty - kobieta może dziś wybrać taki sposób przyjmowania hormonów, jaki jest dla niej najwygodniejszy.
Przyczyną dolegliwości, które towarzyszą menopauzie, jest stopniowe ustawanie czynności jajników.

Malejącemu poziomowi hormonów, które produkują te narządy, można jednak zapobiec. Jak? Stosując hormonalną terapię zastępczą.

- Z najnowszych danych wynika, że HTZ stosuje ok. 70 proc. Europejek. W Polsce nie więcej niż 10 proc. pań w okresie przekwitania - mówi dr Tomasz Łoziński.

Zdaniem naszego specjalisty, tak się dzieje, bo wokół hormonalnej terapii zastępczej narosło wiele mitów.
- Kobiety straszono m. in. rakiem piersi, któremu terapia miała sprzyjać. Tymczasem okazało się, że stosowanie HTZ przez 10 lat zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka w minimalny sposób.

Co więcej, kobiety, które przyjmowały hormony rzadziej umierały z powodu tego nowotworu niż te, które ich nie stosowały. Dlaczego? Kobiety przyjmujące HTZ były bowiem pod stałą opieką lekarzy i były regularnie badane. Jeżeli nawet pojawił się guz, był wykrywany szybko i pacjentki wracały do zdrowia - mówi dr Łoziński.

Dzięki HTZ charakterystyczne dolegliwości, jakie towarzyszą paniom w dojrzałym wieku, praktycznie ustępują. Należy jednak pamiętać, że to nie jest terapia dla każdej kobiety. Na liście przeciwwskazań do jej stosowania jest: otyłość, nadciśnienie, zaawansowane żylaki oraz zmiany guzkowe w piersiach.
- HTZ przyjmuje się zwykle do ok. 60 roku życia. Po osiągnięciu przez pacjentkę takiego wieku dawka hormonów jest stopniowo zmniejszana - dodaje specjalista.

HTZ można przyjmować w formie tabletek. Dostępne są także specjalne plastry, a nawet podskórne implanty. Niektóre środki są refundowane przez NFZ. Średnio, koszt miesięcznej terapii waha się w granicach kilkudziesięciu złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna