Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szum w uszach, drganie powiek... Atak następuje dopiero potem

Wojciech Nowicki
Głównym objawem migreny jest ból głowy. Zwykle jednostronny, pulsacyjny z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem.
Głównym objawem migreny jest ból głowy. Zwykle jednostronny, pulsacyjny z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem.
Choroba często - choć nie tylko - atakuje aktywne i w pełni sił osoby. Występuje zarówno u dzieci, jak i ludzi starszych.

Kiedy do lekarza

Kiedy do lekarza

- atak trwa od 4 do 72 godzin;
- napady 1-4 razy w miesiącu;
- nudności;
- wymioty;
- fotofobia (nietolerancja światła);
- fonofobia (nietolerancja dźwięków).

Lista Poradni Leczenia Bólu znajduje się na stronie www.ulgawbolu.pl

Chory jest wyłączony z normalnego życia. A nieuchronność napadów bólu sprawia, iż osoby cierpiące żyją w nieustannym strachu przed ich powtórzeniem.
Migrena jest chorobą przewlekłą o cyklicznym przebiegu. Co to oznacza? Ból, bardzo często pulsujący i silny, do tego stopnia, że nie wiadomo, co ze sobą zrobić, z okolic skroni przenosi się na obszar całej głowy. Wprawdzie, po kilku godzinach lub dniach, przechodzi, ale wraca.

Przyczyny migreny nie są do końca wyjaśnione, a migrenowe skłonności mogą być dziedziczone lub wynikać z życia w ciągłym stresie. Dlatego lekarze radzą, by analizować swoje zachowanie z okresu przed atakiem. Zwracać uwagę na czynniki które mogły go spowodować. A sprowokować atak może skok ciśnienia, dieta, wielogodzinne ślęczenie przed monitorem lub telewizorem, przebywanie w dusznym pomieszczeniu, brak ruchu, nawet nieprzyjemny zapach.

Przypadłości tej sprzyjają wszelkie skrajności - zarówno nadmierny wysiłek jak i zbyt długie lenistwo.

- Niestety, jeszcze nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa - mówi dr med. Andrzej Grycz z Gabinetu Leczenia Bólu Przewlekłego w Białymstoku. - Ale można spowodować, że ataki będą pojawiać się rzadziej, a zamiast kilku dni, będą trwały kilka godzin.

Doraźnie można wziąć tabletkę przeciwbólową. Położyć na czoło zimny kompres (stare domowe sposoby to obłożenie skroni plasterkami cytryny lub surowego ziemniaka). Niekiedy pomaga przeczekanie ataku w zaciemnionym, dobrze przewietrzonym pokoju. Często jednak nie potrafimy uporać się z bólem samodzielnie. Wtedy potrzebna jest konsultacja w przychodni specjalizującej się w leczeniu bólu.

- Metod jest wiele - mówi dr Grycz. - Można dobrać odpowiednie leki, stosuje się też akupunkturę, laseroterapię. Dobiera się taką terapię, by przyniosła ulgę.

Za bardzo skuteczne w walce z migreną uznaje się triptany - leki najnowszej generacji. Zmniejszają one nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk, a także częstość nawrotów choroby. Gdy jest to niezbędne, lekarz może wykonać blokadę nerwów obwodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna