Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka reakcja ratuje życie

Urszula Ludwiczak
Warto poznać objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu meningokokami i sepsie
Warto poznać objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu meningokokami i sepsie
Na zakażenia meningokokami latem szczególnie narażona jest nastoletnia młodzież.

Letnie dni młodzi ludzie spędzają z dala od domu, przy mniejszym nadzorze i często w gorszych warunkach higienicznych. Nastolatki nawiązują nowe, nierzadko bliskie znajomości z rówieśnikami, z którymi dzielą się kanapką czy piją wodę z jednej butelki. Tryb życia młodzieży w nowych środowiskach i dużych skupiskach ludzkich sprzyja zachorowalności na groźną, trudną do zdiagnozowania, przenoszoną drogą kropelkową Inwazyjną Chorobę Meningokokową. A ta może prowadzić do sepsy.

Trudne rozpoznanie

Właściwe rozpoznanie choroby utrudnia fakt, że zakażenie meningokokowe początkowo najczęściej przebiega bezobjawowo, a objawy są niespecyficzne i przypominają zwykłe przeziębienie. Troje na czworo dzieci zakażonych meningokokami ma drobną wysypkę wybroczynową, u 14 proc. nie ma żadnych zmian, a tylko u 11 proc. pojawiają się duże zmiany wybroczynowe.

Pomimo że we wczesnym stadium choroby objawy są niezauważalne albo mylące, można nakreślić typową ścieżkę rozwoju Inwazyjnej Choroby Meningokokowej u dziecka.

Zaczyna się od tego, że zupełnie zdrowe dziecko skarży się na bóle mięśni oraz ma dreszcze i gorączkę. W początkowej fazie zakażenia meningokokowego może mieć problemy z aktywnością, może nie poruszać się o własnych silach, może mieć problem z wykonywaniem ruchów spontanicznych kończynami, może się nie śmiać oraz budzić się tylko po długiej stymulacji, a potem i tak szybko zasypiać. Na skórze i błonach śluzowych może pojawić się wysypka. Po 4-6 godzinach choroby może nastąpić przejściowa poprawa. W kolejnej fazie rozwoju zakażenia meningokokowego u dziecka wraca bardzo wysoka temperatura oraz może pojawić się wysypka nieustępująca po ucisku, która obejmuje przede wszystkim kończyny.

Do wczesnych, najczęstszych objawów zakażenia meningokokowego u młodzieży i młodych dorosłych można zaliczyć: złe samopoczucie, wysoką temperaturę, biegunkę, senność, wymioty, bóle mięśni i stawów. Kiedy pojawiają się wysypka wybroczynowa, sztywność karku i/lub drgawki niezbędna jest pilna konsultacja medyczna, gdyż te objawy wskazują na zaawansowany etap zakażenia meningokokowego, mogący bezpośrednio zagrozić życiu chorego.

Rola rodzica

W ciągu pierwszych godzin zakażenia meningokokami najlepszym wskaźnikiem choroby jest reakcja rodziców, zaniepokojonych nietypową reakcją dziecka na zwyczajne impulsy. Pamiętajmy o tym, że od szybkiej reakcji zależy zdrowie i życie naszego dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna