MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta aplikacja zwiększy wydajność baterii w twoim telefonie nawet o 30%. Sztuczna inteligencja zadba o nasze smartfony

Kacper Derwisz
Czy nachodzi rewolucja w długości życia baterii?
Czy nachodzi rewolucja w długości życia baterii? Creative Commons
Współczesne telefony komórkowe mają duży problem z efektywnym zarządzaniem energią. Technologia nie znalazła jeszcze odpowiedzi w postaci lepszych, trwalszych ogniw. Z pomocą ma przyjść jednak pewna aplikacja, którą opracowali naukowcy. Jej działanie ma opierać się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Zobacz, czym ma być EOptomizer.

Spis treści

Baterie w telefonach

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii telefony komórkowe spełniają coraz więcej rozmaitych funkcji. Niegdyś służyły one jedynie do wysyłania wiadomości SMS oraz wykonywania głosowych połączeń telefonicznych na wzór telefonu stacjonarnego. Z czasem aparaty wyposażone zostały w pierwsze, proste gry, technologia wysyłania obrazów MMS i mniej wymagające aplikacje.

Po rewolucji wprowadzającej ekrany dotykowe smartfony zamieniły się w niemalże pełnoprawne komputery. Potrafią one odtwarzać filmy, pozwalają przeglądać internet i umożliwiają pisanie długich dokumentów. Obecnie mało kto nie ma w posiadaniu choć jednego urządzenia mobilnego.

EOptomizer - aplikacja przyszłości

Naukowcy z Uniwersytetu Essex postanowili wykorzystać uczenie maszynowe sztucznej inteligencji do szczytnego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej i ochrona środowiska. Stworzyli więc aplikację o nazwie Eoptomizer, która ma sprawić, że konsumenci będą zmuszeni rzadziej kupować nowe urządzenia i baterie, a co za tym idzie - emitować mniej dwutlenku węgla.

Aplikacja zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności i przedstawicielom branży smartfonów w Robinson College, w Cambridge. Zaproszenie otrzymali najważniejsi technologiczni giganci, tacy jak Nokia czy Huawei. Pokaz odbędzie się 11 lipca 2022 roku.

Jak będzie działać EOptomizer?

Aplikacja dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji będzie uczyć się zachowań i zwyczajów użytkownika smartfonu poprzez uczenie maszynowe. Na tej podstawie ma dostosowywać wydajność telefonu do realnych potrzeb w konkretnym czasie, co pośrednio wiąże się z optymalizacją wydajności chipów, wytwarzania ciepła i efektywności energetycznej urządzenia. Dzięki temu bateria ma wytrzymać nawet o 30% dłużej na jednym ładowaniu.

Nie wiadomo jeszcze, jak na pomysł zapatrywać się będą duże firmy technologiczne. Z marketingowe punktu widzenia ma to swoje plusy i minusy, więc nie sposób przewidzieć reakcji przedstawicieli. Pomysł jednak może okazać się dużym krokiem w dobrą stronę.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna