Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice kopuł kościołów: Widok od strychu. Zobacz, co w sobie kryją

Ewa Bochenko
Ewa Bochenko
Zrobienie zdjęć możliwe było w trakcie przygotowań do komunii miejscowych dzieci. Wówczas rodzice zdobiąc wstążkami kościół, mieli możliwość wejścia na strych świątyni.
Zrobienie zdjęć możliwe było w trakcie przygotowań do komunii miejscowych dzieci. Wówczas rodzice zdobiąc wstążkami kościół, mieli możliwość wejścia na strych świątyni. Archiwum
Wielu z nas podziwia architekturę imponujących kościołów, zwłaszcza ich potężne kopuły, które zdobią niebo miast i wsi. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z fascynującej perspektywy, jaką oferuje strych kościoła, skąd można rzucić okiem na majestatyczne kopuły z zupełnie innej strony. Wyruszmy zatem w podróż do wnętrza jednej z tych świątyń i spojrzyjmy na kopuły oczami, które zwykle pozostają ukryte przed naszym wzrokiem.
  1. Opis korytarzy prowadzących na strych
  2. Kopuła widziana z góry
  3. Historia świątyni

Wchodząc na strych kościoła w Korycinie, natrafiamy na wąski korytarz prowadzący schodami do góry, na przestrzenie pełne zakurzonych, starych artefaktów, które opowiadają historię tego miejsca. W końcu docieramy do jednego z mało znanych miejsc – punktu widokowego na kopułę.

Zanim zdobędziemy widok na kopułę, musimy jednak przejść przez drewniane schody, które prowadzą nas w głąb konstrukcji. Stopniowo zmierzamy ku górze, a dźwięk naszych kroków staje się coraz bardziej stłumiony.

Po wejściu na górę zostajemy przywitani nie tylko chłodem powietrza, ale także widowiskowym widokiem kopuły kościoła. Z tej perspektywy kopuła jawi się jako ogromna struktura. Możemy dostrzec szczegóły architektoniczne, które zwykle pozostają ukryte.

Jesteśmy świadkami pracy, jaką architekci wkładali w budowę tych monumentalnych konstrukcji. Kamienne łuki i drewniane konstrukcje tworzą harmonijną całość, ukazując nie tylko wizję twórcy, ale także wiarę i ducha społeczności, która zainwestowała w te majestatyczne świątynie.

Zobacz też: Stare fotografie związane z dekanatem w Korycinie

W tych chwilach na strychu kościoła, z dala od zgiełku i hałasu zwykłego dnia, odkrywamy, że kopuły kościołów ukazują swoje prawdziwe piękno, kiedy spojrzymy na nie od strony, która zwykle pozostaje schowana przed naszym wzrokiem. To miejsce ukazuje nam, że architektura sakralna to nie tylko zewnętrzna fasada.

Kościół w czasie wojny uległ zniszczeniom

Historia korycińskiego o kościoła sięga głęboko w przeszłość. Pierwsze wzmianki o świątyni w Korycinie pochodzą z XIII wieku, kiedy to osada należała do zakonu templariuszy. Pierwotnie drewniana świątynia została zastąpiona kamiennym kościołem w stylu gotyckim w XV wieku.

W czasach późniejszych, w XVI wieku, kościół został przebudowany, a w XVIII wieku przeszedł gruntowną renowację, przyjmując cechy barokowe. Charakterystyczna dla tego okresu wieża zwieńczona hełmem zdobiącym zegar stała się jednym z symboli miejscowości.

W okresie zaborów, kościół w Korycinie odgrywał ważną rolę społeczną i kulturową. Był miejscem spotkań, modlitwy i organizowania lokalnych wydarzeń. Podczas II wojny światowej, kościół doznał uszkodzeń, ale został odbudowany po zakończeniu konfliktu.

Po transformacji ustrojowej w Polsce, parafia w Korycinie aktywnie angażuje się w życie społeczności, organizując wydarzenia kulturalne i wspierając lokalne inicjatywy. Kościół, będący nie tylko miejscem sakralnym, ale także świadkiem historii i wspólnoty, stanowi integralną część dziedzictwa kulturalnego tej urokliwej miejscowości. Dziś, w cieniu wieków, kościół w Korycinie kontynuuje swoją rolę jako miejsce spotkań, modlitwy i opiekun ducha wspólnoty.

Zobacz też: Ks. prałat pełnił posługę do ostatniego dnia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna